Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Solar Orbiter zmierza ku Słońcu

Astronautyka, 10 lutego 2020

Skonstruowana przez Airbusa sonda Solar Orbiter, przeznaczona do badań Słońca, wystartowała z Przylądka Canaveral na Florydzie 9 lutego o godzinie 23.03 czasu miejscowego (10 lutego o 04:03 GMT).

Start rakiety Atlas V z sondą Solar Orbiter na pokładzie / Zdjęcie: Jared Frankle

W misji pod auspicjami Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) będzie badać naszą gwiazdę by poszerzyć nasze rozumienie sposobu, w jaki wytwarza ona heliosferę czyli rozległą powłokę otaczającą Układ Słoneczny. Satelita przenosi 10 instrumentów teledetekcyjnych, służących do robienia zdjęć i analizy widma oraz gromadzenia danych na temat cząstek emitowanych przez gwiazdę, wiatru słonecznego, rozbłysków słonecznych i pola magnetycznego Słońca.

Ian Walters, menedżer programu Solar Orbiter w Airbusie, powiedział: Dzisiejszy start to fantastyczny sukces wszystkich zespołów w Europie i Ameryce, które pracowały nad przygotowaniem misji. Z ciekawością czekamy na ekscytujące odkrycia, których dokona Solar Orbiter, gdy z takiego bliska spojrzy bezpośrednio na Słońce.

Solar Orbiter wykorzysta grawitację Wenus, by osiągnąć zaplanowaną eliptyczną orbitę operacyjną, zbliżając się do Słońca na odległość 42 mln km. Znajdując się w tak niewielkiej odległości od gwiazdy, zbudowany w Wielkiej Brytanii satelita będzie musiał długotrwale wytrzymywać temperatury przekraczające 500°C. Przed przegrzaniem ochroni go unikalna osłona termiczna, pokryta emitującą ciepło powłoką SolarBlack.

ESA wybrała do zaprojektowania i budowy satelity oddział Airbusa w brytyjskim Stevenage. Konstruowanie Solar Orbitera zaczęło się w 2012, a jego misja ma trwać do 10 lat (Solar Orbiter czeka na transport , 2019-10-21).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra