Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

HH-101A w walce z Covid-19

Lotnictwo wojskowe, 23 marca 2020

Już prawie 60 tys. osób we Włoszech jest zakażonych Covid-19 (dane z dzisiaj, 23 marca 2020) – jest to najwyższa liczba potwierdzonych przypadków po ChRL. Aby pomóc w walce z pandemią, włoski Minister Obrony Narodowej, Lorenzo Guerini, udostępnił krajowym instytucjom śmigłowce HH-101A Caesar.

Załadunek noszy do transportu zakażonych pacjentów na pokład śmigłowca HH-101A / Zdjęcia: MO Włoch

Po raz pierwszy włoskie Aeronautica Militare (wojska lotnicze) używały HH-101 do transportu w warunkach izolacji biologicznej, zgodnie ze specjalnymi procedurami aeromedycznymi, posługując się specjalnymi noszami zaprojektowanymi do transportu zakażonych pacjentów, wyposażonymi także w respiratory (Pierwszy HH-101A w służbie, 2016-02-26).

Śmigłowce Caesar stacjonujące w bazie Cervia-Pisignano oraz załogi z miejscowego 15º Stormo (Skrzydła) i z 9º Stormo z Caserta-Grazzanise – wraz ze specjalistycznym zespołem medycznym Aeronautica Militare, zdolnym do realizacji transportu w warunkach izolacji biologicznej – mają za zadanie przewożenie pacjentów zarażonych koronawirusem, znajdujących się w szpitalach lub placówkach medycznych. Dotychczas przeprowadzono 5 takich misji z użyciem HH-101A i 6 z użyciem samolotów transportowych C-130J z 46ª Brigata Aerea.

 Aeronautica Militare wspierają Departament Obrony Cywilnej i inne instytucje zaangażowane w walkę z koronawirusem. Po pierwszych przypadkach zakażenia, które miały miejsce w Północnych Włoszech w lutym br., siły zbrojne udostępniły infrastrukturę wojskową na całym Półwyspie Apenińskim, dysponując około 2200 salami i 6600  łóżkami – na wypadek gdyby konieczne było monitorowanie lub odizolowanie dużej grupy ludzi. Włoska armia, marynarka wojenna, siły powietrzne i korpus karabinierów także udostępniły swój personel medyczny i pielęgniarski, aby wesprzeć szpitale i obywateli.

Comando Operativo di Vertice Interforze (COI, Dowództwo Operacji Połączonych) nadzoruje wszelkie działania związane z zagrożeniem spowodowanym przez koronawirusa, w tym transport obywateli Włoch z zagranicy, a teraz zarządza przepływem informacji i udostępnia je Departamentowi Ochrony Ludności, Ministerstwu Spraw Zagranicznych i Ministerstwu Zdrowia.innym departamentom. Ponadto COI monitoruje sytuację włoskiego personelu militarnego zaangażowanego w międzynarodowe misje i operacje na całym świecie, zapewniając jego ochronę przy wykorzystaniu odpowiednich środków zapobiegawczych.

Powaga sytuacji we Włoszech doprowadziła do zawieszenia działalności oświatowej we wszystkich szkołach wojskowych wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Tę informację przekazał włoski szef sztabu włoskich SZ gen. Enzo Vecciarelli, który wyjaśnił, że decyzję podjęto zgodnie z rozporządzeniem włoskiego premiera, podkreślając, że ministerstwo obrony pracuje nad zagwarantowaniem ciągłości operacyjnej wraz z ochroną zdrowia personelu sił zbrojnych.




Galeria



Powiązane wiadomości


Drukuj Góra