Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

CHEOPS już działa

Astronautyka, 27 marca 2020

Airbus dostał od Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) potwierdzenie pomyślnego zakończenia uruchomienia w kosmosie satelity CHEOPS, po wcześniejszym stosownym przeglądzie proceduralnym. Tę newralgiczną fazę wykonała placówka Airbusa w Hiszpanii przy wsparciu personelu Zespołu Instrumentalnego Uniwersytetu w Bernie, centrum operacyjnego misji z hiszpańskiego Narodowego Instytutu Technologii Kosmicznej (INTA), centrum naukowo-operacyjnego Uniwersytetu w Genewie i ESA.

CHEOPS jest pierwszym satelitą badawczym programu ESA pod nazwą FAST TRACK / Ilustracja: Airbus

Faza uruchomienia rozpoczęła się 7 stycznia. W ciągu ostatnich dwóch i pół miesiąca Airbus kierował sprawdzaniem wydajności satelity (platformy i zainstalowanego na niej instrumentarium), segmentu naziemnego i pakietu naukowego. Głównym celem zaangażowanych to zadanie osób była konsolidacja dokumentacji, procesów i procedur do wykorzystania na etapie operacyjnym.

Przedstawiciele ESA stwierdzili, że nie ma problemów uniemożliwiających rozpoczęcie normalnego działania satelity i potwierdzili przekazanie INTA oraz uniwersytety w Genewie i Bernie odpowiedzialności za zarządzanie CHEOPS-em.

Fernando Varela, szef Działu Systemów Kosmicznych Airbusa w Hiszpanii, powiedział: Dostarczenie CHEOPS-a na orbitę stanowiło kulminację udziału Airbusa w programie. To pierwsza europejska misja egzoplanetarna i pierwsza misja ESA przygotowana przez Airbusa w Hiszpanii.

W przypadku CHEOPS-a hiszpański oddział Airbusa był po raz pierwszy głównym wykonawcą całej misji, od zaprojektowania satelity, przez wyniesienie w kosmos, po jego operacyjne uruchomienie. Całe zadanie zakończyło się w rekordowym czasie bez opóźnień i nie przekroczyło założonego, bardzo napiętego budżetu. W trakcie projektu pracownicy Airbusa zarządzali zespołem 24 podmiotów z 11 krajów Europy, w tym 7 hiszpańskich.

CHEOPS jest pierwszym satelitą badawczym programu ESA pod nazwą FAST TRACK i posłuży do badania krążących wokół pobliskich gwiazd egzoplanet, mieszczących się rozmiarami między gabarytami Ziemi i Neptuna. Mierząc dokładnie ich promienie, pomoże określić gęstość tych egzoplanet i zrozumieć, z czego powstały (CHEOPS i nowy COSMO-SkyMed już na orbicie, 2019-12-18).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.