Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

CHEOPS już działa

Astronautyka, 27 marca 2020

Airbus dostał od Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) potwierdzenie pomyślnego zakończenia uruchomienia w kosmosie satelity CHEOPS, po wcześniejszym stosownym przeglądzie proceduralnym. Tę newralgiczną fazę wykonała placówka Airbusa w Hiszpanii przy wsparciu personelu Zespołu Instrumentalnego Uniwersytetu w Bernie, centrum operacyjnego misji z hiszpańskiego Narodowego Instytutu Technologii Kosmicznej (INTA), centrum naukowo-operacyjnego Uniwersytetu w Genewie i ESA.

CHEOPS jest pierwszym satelitą badawczym programu ESA pod nazwą FAST TRACK / Ilustracja: Airbus

Faza uruchomienia rozpoczęła się 7 stycznia. W ciągu ostatnich dwóch i pół miesiąca Airbus kierował sprawdzaniem wydajności satelity (platformy i zainstalowanego na niej instrumentarium), segmentu naziemnego i pakietu naukowego. Głównym celem zaangażowanych to zadanie osób była konsolidacja dokumentacji, procesów i procedur do wykorzystania na etapie operacyjnym.

Przedstawiciele ESA stwierdzili, że nie ma problemów uniemożliwiających rozpoczęcie normalnego działania satelity i potwierdzili przekazanie INTA oraz uniwersytety w Genewie i Bernie odpowiedzialności za zarządzanie CHEOPS-em.

Fernando Varela, szef Działu Systemów Kosmicznych Airbusa w Hiszpanii, powiedział: Dostarczenie CHEOPS-a na orbitę stanowiło kulminację udziału Airbusa w programie. To pierwsza europejska misja egzoplanetarna i pierwsza misja ESA przygotowana przez Airbusa w Hiszpanii.

W przypadku CHEOPS-a hiszpański oddział Airbusa był po raz pierwszy głównym wykonawcą całej misji, od zaprojektowania satelity, przez wyniesienie w kosmos, po jego operacyjne uruchomienie. Całe zadanie zakończyło się w rekordowym czasie bez opóźnień i nie przekroczyło założonego, bardzo napiętego budżetu. W trakcie projektu pracownicy Airbusa zarządzali zespołem 24 podmiotów z 11 krajów Europy, w tym 7 hiszpańskich.

CHEOPS jest pierwszym satelitą badawczym programu ESA pod nazwą FAST TRACK i posłuży do badania krążących wokół pobliskich gwiazd egzoplanet, mieszczących się rozmiarami między gabarytami Ziemi i Neptuna. Mierząc dokładnie ich promienie, pomoże określić gęstość tych egzoplanet i zrozumieć, z czego powstały (CHEOPS i nowy COSMO-SkyMed już na orbicie, 2019-12-18).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.