Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pociski THAAD dla Arabii Saudyjskiej

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 30 marca 2020

Amerykański Departament Obrony poinformował o podpisaniu z Lockheed Martinem umowy na produkcję przeciwpocisków dla systemu obrony balistycznej THAAD. Efektory trafią do sił zbrojnych Arabii Saudyjskiej i USA.

THAAD został zintegrowany z amerykańskimi systemami obrony powietrznej Patriot PAC-3 i Aegis / Zdjęcie: Lockheed Martin 

Wartość ogłoszonej w zeszłym tygodniu umowy wynosi 932,8 mln USD. Większość zamówionych pocisków trafi do Arabii Saudyjskiej. Zamówienie Rijadu, które jest realizowane w ramach procedury Foreign Military Sales opiewa na kwotę 605,34 mln USD.

Arabia Saudyjska zamówiła system THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) w 2018, dwa lata po oficjalnym wyrażeniu zainteresowania. Stała się tym samym drugim odbiorcą eksportowym po Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Zamówiono 44 wyrzutnie, radary, stacje kierowania, pociski i sprzęt towarzyszący.

THAAD to system antybalistyczny, przeznaczony do zwalczania energią kinetyczną (przy pomocy efektorów) pocisków balistycznych krótkiego, średniego i częściowo pośredniego zasięgu. Wstępną gotowość operacyjną osiągnął w 2008 (Nowa głowica dla pocisku THAAD, 2020-03-19).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.