Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Estonia w programie wspólnego transportera

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Wojska lądowe, 07 kwietnia 2020

Minister Obrony Estonii, Kristjan Prikk podpisał wczoraj (6 kwietnia) porozumienie ze swoimi odpowiednikami z Finlandii i Łotwy w sprawie wspólnego pozyskania przez wszystkie państwa kołowych transporterów opancerzonych dla sił zbrojnych.

Estonia planuje początkowo zastąpić około 100 używanych obecnie pojazdów opancerzonych / Zdjęcie: Patria 

Współpraca w programie wspólnego kołowego transportera opancerzonego została zapoczątkowana w grudniu 2019 podpisaniem przez Finlandię i Łotwę listu intencyjnego. Po nim resorty obrony obu państw zawarły kolejne porozumienie. Następnym krokiem współpracy było utworzenie w marcu spółki joint venture SIA Defence Partnership Latvia, której 70% aktywów należy do fińskiej Patrii a pozostałe 30% do łotewskiej spółki SIA Unitruck. Nowo utworzona spółka będzie odpowiadać za obsługę łotewskich transporterów.

W całym przedsięwzięciu od początku podkreślano możliwość dołączenia do programu innych państw. Formalne dołączenie Estonii do programu oznacza zwiększenie potencjalnego zamówienia, co przełoży się na rozłożenie kosztów zakupu i eksploatacji pojazdów. Estonia zamierza nabyć w ciągu dekady do 300 nowych transporterów.

W ramach współpracy państwa te nabędą transportery Patria 6x6. Stanowią one tańszą alternatywę dla AMV 8x8. W siłach zbrojnych Finlandii zastąpią używane od lat transportery Patria XA (Joint venture Patrii i SIA Unitruck, 2020-03-02).

Konstrukcja opracowana siłami estońskiego przemysłu zbrojeniowego miałaby utrzymać miejsca pracy i dać pełną niezależność w eksploatacji pojazdu / Ilustracja: Milrem Robotics

W odpowiedzi na planowane dołączenie Estonii do programu jeszcze 2 kwietnia estońska spółka Milrem Robotics, słynąca z lądowych bezzałogowców, zaproponowała opracowanie rodzimego transportera. Propozycja Milrem Robotics obejmuje dwa warianty: zakup licencji od Finlandii i produkcję transporterów w kraju, bądź samodzielne opracowanie transportera zgodnie z oczekiwaniami sił zbrojnych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.