Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rosyjska pomoc dla Serbii

Lotnictwo wojskowe, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 08 kwietnia 2020

W niecałe 24 godziny w dniach 3 i 4 kwietnia w bazie lotniczej Batajnica koło Belgradu wylądowało 11 samolotów transportowych Iliuszyn Ił-76 ze składu WKS FR, które wystartowały z bazy lotniczej Czkałowski, położonej w pobliżu Moskwy. Pierwszy z samolotów powitali: premier Republiki Serbii Ana Brnabić, minister obrony Aleksandar Vulin, szef sztabu generalnego serbskich sił zbrojnych generał Milan Mojsilovic i ambasador Rosji w Serbii Aleksander Bocan-Charczenko.

Sprzęt RChBZ na lotnisku w Batajnicy / Zdjęcie: MO Serbii  

W ładowniach samolotów znajdowały się różne urządzenia medyczne i ochronne, a także sprzęt do odkażania wysłany do Serbii na podstawie umowy między prezydentami Władimirem Putinem i Aleksandarem Vučićem.

Rosjanie wysłali do Serbii personel medyczny – generała, 42 oficerów, 42 podoficerów i dwóch pracowników Ministerstwa Zdrowia. Rosyjscy eksperci są podzieleni na 8 zespołów medycznych – każdy z nich ma w składzie lekarza ogólnego, epidemiologa, anestezjologa, technika medycznego i tłumacza.

Do Serbii wysłano także 16 jednostek sprzętu wojskowego, w tym mobilny zestaw do dezynfekcji pojazdów, budynków, konstrukcji i personelu Orłan (na podwoziu Kamaz 53501) i zestaw ARS-14KM (na podwoziu Kamaz 43114) do odkażania sprzętu wojskowego i terenu. Ten sam rodzaj sprzętu RChBZ został również wysłany do Włoch (Rosyjski szpital we Włoszech, 2020-04-06).

Rosyjski kontyngent rozmieszczony w Serbii działa na terenie miast Belgrad, Ćuprija, Valjevo, Nowy Sad, Nisz, Kragujevac i Kikinda. Zgodnie z ustalonym planem specjaliści z RChBZ przeprowadzili już dezynfekcję na oddziale położniczym Kliniki Ginekologiczno-Położniczej Narodni Front i w Centrum Kliniczno-Szpitalnym Dragisa Misović, w którym przebywali pacjenci zarażeni Covid-19.

Na podstawie informacji Igora Bożinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.