Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dromadery zakończyły akcję nad Biebrzą

Lotnictwo cywilne, Służby państwowe, 28 kwietnia 2020

Należące do floty Wydział Usług Lotniczych Airbus Poland w Mielcu samoloty M-18B Dromader zakończyły tygodniowe wsparcie akcji gaszenia pożaru terenów Biebrzańskiego Parku Narodowego. W dn. 19-24 kwietnia w działaniach na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku uczestniczyło 6 M-18B, 7 pilotów i 4 mechaników, operujących z bazy polowej w Rostkach i lotniska w Krywlanach pod Białymstokiem. Była to największa lotnicza interwencja przeciwpożarowa w Polsce od czasu operacji w sierpniu 1992, gdy paliły się lasy koło Kuźni Raciborskiej.

Obecnie na dyżurze w bazach w Rostkach i Krywlanach pozostały po dwa Dromadery / Zdjęcia: Zbigniew Urbanowski

Jak informuje dyrektor WUL Airbus Poland, Grzegorz Walczak, dzięki dokładnemu wskazywaniu miejsc zrzutów przez koordynatorów ulokowanych na pokładzie śmigłowców Policji i Straży Granicznej (operujących zamiennie), piloci Dromaderów walnie przyczynili się do stłumienia ognia trawiącego nadbiebrzańskie łąki i torfowiska, zrzucając wodę na kolejne linie pożarów w grupowych nalotach po trzy samoloty. Ogółem, chroniąc teren Biebrzańskiego Parku Narodowego, piloci Airbus Poland wykonali 172 zrzuty, spędzając w powietrzu ponad 145 h.

Piloci WUL Airbus Poland mają wieloletnie doświadczenie w tego typu akcjach. Gasili pożary w Hiszpanii, Portugalii i Chile. Zważywszy na postępującą suszę i rosnące zagrożenie pożarowe w naszym kraju, chętnie podzielimy się wiedzą i spostrzeżeniami ze służbami państwowymi angażowanymi do takich operacji – mówi dyrektor Walczak.

Wydział Usług Lotniczych Airbus Poland w Mielcu ma 25 samolotów M-18B Dromader w wersji agro/ppoż. Obecnie na dyżurze w bazach w Rostkach i Krywlanach pozostały po dwa Dromadery z 2 pilotami i jednym technikiem (w każdej z tych baz, Dromadery nad Biebrzą, 2020-04-23, FlyEye w walce z pożarami , 2020-04-23).
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.