Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Serbskie Panciry oficjalnie

Wojska lądowe, 06 maja 2020

Po raz pierwszy od czasu dostawy resort obrony Serbii zaprezentował materiały poświęcone pozyskanym niedawno rosyjskim samobieżnym przeciwlotniczym zestawom artyleryjsko-rakietowym Pancir-S1. Okazją do tego była wizyta prezydenta Serbii Aleksandara Vučicia, złożona 2 maja w koszarach Major Milan Tepić zlokalizowanych w Jakowie obok Belgradu.

Serbskie RV i PVO mają na stanie pojedynczą baterię zestawów Pancir-S1 / Zdjęcie: MO Serbii

Według oficjalnych informacji serbskie Ratno Vazduhoplovstvo i Protivvazduhoplovna Odbrana (RV i PVO, wojska lotnicze i obrony powietrznej) mają na stanie pojedynczą baterię zestawów Pancir-S1, wyposażoną w sześć wozów bojowych 72B6E na podwoziu ciężarówki Kamaz-6568 8x8, wóz dowodzenia baterią 96K6 i pojazdy transportowo-załadowcze 2B110. FR dostarczyła je w ramach czterech transportów, między 22 lutego a 3 marca br.

W rozmowie z mediami prezydent Vučić ujawnił, że Panciry są w wyposażeniu 3. Batalionu Rakietowego (3. rd PVD) z 250. Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej RV i PVO (250. rbr PVD). Prezydent powiedział, że nazwa ta została przywrócona w ramach starań o zachowanie pamięci o przeszłości 3. rd – jej żołnierze zestrzelili 2 maja 1999, za pomocą zestawu S-125 Newa, samolot bojowy F-16CG (nr takt. 88-0550) ze składu 555th FS US Air Force. Pilot, ppłk David Goldfein, zdążył się katapultować i po lądowaniu został odnaleziony przez sojusznicze słuzby ratownicze.

Vojska Srbije (VS, Siły Zbrojne Serbii) Do niedawna Jakowo było miejscem stacjonowania 2. batalionu rakietowego 250. rbr PVD, uzbrojonego w zmodernizowane w 2004 zestawy S-125M1T Newa-M. Jednak 4 maja skład batalionu uległ zmianie – 2. rd został zastąpiony przez 3. rd. VS nie informowały wcześniej o żadnej redukcji stanów jednostek wyposażonych w S-125M1T, dlatego też może to sugerować, że 3. rd ma w wyposażeniu zarówno Newy-M, jak i Panciry-S1.

Mówiąc o ulepszonych zdolnościach obrony powietrznej kraju, Vučić ogłosił, że w październiku na poligonie Pešter zostanie przeprowadzone największe w historii ćwiczenie RV i PVO, w których wezmą udział wszystkie zestawy OP i samoloty, jakie ma Serbia. Według prezydenta RV i PVO wkrótce będą miały na stanie także bezzałogowe statki latające (Początek dostaw Pancir-S1 do Serbii, 2020-02-26).

Na podstawie informacji Igora Bożinovskiego
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.