Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Chiński Patriot w Serbii

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 03 sierpnia 2020

ChRL i Serbia wchodzą w fazę realizacji kontraktu na dostawę chińskiego rakietowego systemu op FK-3. Ich odbiorca mają być Ratno Vazduhoplovstvo i Protivvazduhoplovna Odbrana (RV i PVO, wojska lotnicze i obrony powietrznej). Wynika to z opublikowanego właśnie rocznego raportu 2019 (Godišnji izveštaj o radu za 2019. godinu) serbskiego państwowego koncernu Yugoimport-SDPR, zajmującego się eksportowymi i importowymi transakcjami zbrojeniowymi. Dostawcą uzbrojenia dla Serbii jest China Aerospace Science & Industry Corporation (CASIC).

Dwa typy modułów mobilnego chińskiego rakietowego systemy opl – HQ-22, zwanego też chińskim Patriotem, lub chińskim S-300: ogniowy i radarowy  

Jest to już kolejna istotna transakcja zbrojeniowa na linii Pekin-Belgrad. Po nabyciu i symbolicznym wprowadzeniu do uzbrojenia Serbii 30 czerwca 2020 sześciu chińskich bojowych bsl CH-92A spółki Aerospace Long-March International Trade (ALIT) i ich pocisków – 18 kierowanych półaktywnie laserowo FT-8C. Do tego wszystkiego dojdzie kolejny element w 2021 – wprowadzenie do linii 12 wielozadaniowych serbskich bezzałogowców Pegaz, wyposażonych w chińską optoelektronikę i mikro automatykę (m.in. autopiloty i oprogramowanie). Pegazy będą przystosowane do przenoszenia chińskich pocisków kierowanych laserowo FT-8D.

Ze wspomnianego zestawienia umów eksportowych i importowych Yugoimport-SDPR wynika, że w 2019 Belgrad zawarł 163 zbrojeniowe kontrakty importowe na sumę odpowiadającą kwocie 620,3 mln USD. Jedną z większych pozycji listy zakupowej stanowi chiński rakietowy system op FK-3. W ramach modernizacji serbskiej op – jak udało się ustalić mediom – zakupiono od Chińczyków na razie 3 mobilne baterie FK-3, zwane nieoficjalnie chińskimi Patriotami lub chińskimi S-300. Chiński zestaw z pociskami o zasięgu zdolnymi do zwalczania celów na wysokości od 50 m do 27 km i na dystansie do 100 km tworzą moduły na własnych ciężarówkach produkowanych przez zakłady Shaanxi Automobile: ogniowy z 4 kontenerami startowymi rakiet, dowodzenia i zarządzania walką oraz radarowy plus wóz transportowy. FK-3 – wariant eksportowy chińskiego systemu HQ-22 – był pokazany po raz pierwszy y publicznie w 2016, podczas salonu lotniczego w Zhuhai, przede wszystkim z myślą o klientach azjatyckich, takich jak Pakistan. HQ-22 ma większy zasięg – 170 km i jest przeznaczony do niszczenia wszelkich celów latających, łącznie z wysokomanewrowymi.

Wóz ogniowy eksportowego systemu FK-3, prezentowany na wystawach z myślą o klientach z Pakistanu / Zdjęcia:ChinMilRev

W Serbii w chińskie zestawy zostanie uzbrojona 250. Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej RV i PVO (250. rbr PVD), która właśnie otrzymała pierwszą porcję modernizacji swojego parku w postaci rosyjskich zestawów Pancir-S1E. Jednostka posługuje się jeszcze zmodernizowanymi zestawami S-125 M1T Newa-M i 2K12 Kub-M. Według informacji napływających z Belgradu nie jest wykluczone, iż podobnie jak Polska (nasze zmodernizowane Newa SC), Serbia zamierza swoje S-125 ustawić na mobilnych gąsienicowych podwoziach czołgowych – T-55 czy T-72 (Serbskie Panciry oficjalnie, 2020-05-06).

Według innych źródeł, toczą się rozmowy na linii Mińsk-Belgrad o pozyskaniu przez Serbów zmodernizowanych białoruskich zestawów rakietowych op Buk (do standardu Buk-MB), które miałyby zastąpić zestawy Kub w 250. rbr. Warto przy tym wspomnieć o przejęciu przez Serbów od Białorusinów 4 myśliwców MiG-29, które przechodzą właśnie modernizację w 588. Lotniczym Zakładzie Remontowym w Baranowiczach. Koszt ich odnowienia włączono do zestawienia Yugoimportu-SDPR za 2019.

Na podstawie informacji Igora Bożinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.