Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Prezentacja MILOŠ N

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 08 września 2020

Ministerstwo Obrony Serbii zaprezentowało nowy lądowy bezzałogowiec bojowy MILOŠ N. Pojazd, określany również jako Mały Miloš, zakończył testy i zdążył już trafić do uzbrojenia Serbskich Sił Zbrojnych.

Bezzałogowiec MILOŠ N przeznaczony jest do wykonywania najbardziej niebezpiecznych zadań bez narażania życia żołnierzy / Zdjęcia: MO Serbii 

MILOŠ N określany jest przez Serbów jako lądowa bezzałogowa platforma bojowa średniej wielkości. Pojazd o trakcji gąsienicowej napędzany jest silnikiem elektrycznym. Zestaw akumulatorów w bezzałogowcu zapewnia zasilanie przez co najmniej 90 min. Trwają jednak prace nad bardziej wydajnymi bateriami, które zwielokrotnią ten czas. Zaletą bezzałogowca jest wysoka mobilność. Mieści się on w standardowych drzwiach o szerokości 80 cm. Może się również poruszać po schodach co umożliwia działanie w budynkach.

Pojazd jest opancerzony. Jego opancerzenie zapewnia odporność balistyczną przeciwko amunicji kal. 5,56 i 7,62 mm. Najważniejszym elementem wyposażenia jest system uzbrojenia. W Małym Milošu montowany jest 7,62-mm  karabin maszynowy M86 sprzężony z 40-mm granatnikiem rewolwerowym. Zapas amunicji to 500 nabojów 7,62x54 mm i 6 granatów 40x46 mm. Zasięg skuteczny to 800 m w przypadku M86 i 350 m w przypadku granatnika.

Wyposażenie stanowi również moduł optoelektroniczny z kamerą dzienną, kamerą termowizyjną i dalmierzem laserowym. Moduł jest połączony z systemem kierowania ogniem, który opracowuje odpowiednie nastawy dla uzbrojenia. System łączności Małego Miloša umożliwia jego działanie w odległości 2 km od stanowiska operatora.

Jednocześnie trwają testy kolejnego wariantu bezzałogowca MILOŠ L. Jest to pojazd logistyczny, który będzie przeznaczony do transportu wyposażenia, amunicji, żywności, jak również do ewakuacji rannych.

Plany dalszego rozwoju bezzałogowca MILOŠ N obejmują integrację uzbrojenia większego kalibru. Ponadto przewiduje się uzyskanie większej autonomii. Bezzałogowiec ma zyskać zdolność do automatycznego poruszania się, rozpoznawania i omijania przeszkód terenowych oraz autonomicznego podążania za żołnierzami (Miloš w służbie, 2020-08-18).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.