Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Serbskie uzbrojenie już na Cyprze

Wojska lądowe, Lotnictwo wojskowe, 04 października 2019

Podczas defilady z okazji 59. rocznicy odzyskania przez Cypr niepodległości, która odbyła się 1 października, zaprezentowano wyposażenie Ethnikí Frourá (Gwardii Narodowej), w tym najnowsze uzbrojenie zakupione w Serbii. Były to: pojazd 4x4 klasy MRAP BOV M16 Miloš i samobieżne armatohaubice kołowe Nora-B52 kal. 155 mm (Nowe uzbrojenie serbskich żandarmów, 2019-09-11).

Według nieoficjalnych doniesień Cypr zakupił 24 Nory-B52, które zostały nazwane Alexander TGS / Zdjęcia: MO Serbii

Defiladę obserwowali Prezydent Republiki Cypru Nikos Anastasiadis, minister obrony Cypru Savvas Angelides i dowódca Ethnikí Furor gen. broni Ilias Leontaris oraz ministrowie obrony Grecji i Serbii Nikos Papagiotopoulos i Aleksandar Vulin.

Po defiladzie minister Angelides podziękował partnerom z Grecji i Serbii za współpracę przy wzmacnianiu zdolności Ethnikí Frourá. Z nowym wyposażeniem i dzięki ciężkiej pracy Gwardia Narodowa może być skupiona na ulepszaniu jej zdolności i budowaniu ducha formacji – dodał Angelides.

O transakcji zawartej pomiędzy Cyprem i Serbią wiadomo niewiele. Informacje o zakupie pojawiły się pierwotnie w belgradzkich mediach. Według nieoficjalnych doniesień Cypr zakupił 24 Nory-B52 i 8 BOV M16 w w wariancie artyleryjskich wozów rozpoznania i wozów dowodzenia baterią. Prawdopodobnie pierwsza bateria 6 armatohaubic została skompletowana już w sierpniu bieżącego roku. Producentem zakupionego uzbrojenia są zakłady Borbeni složeni sistemi założone przez Yugoimport-SDPR. Nory zostały dotychczas zakupione przez siły zbrojne Serbii, Bangladeszu, Kenii i Mjanmaru (Nora-B52 M15 w brygadzie w Niszu, 2019-04-08).

Na podstawie informacji Igora Bożinovskiego
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.