Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowe centrum cyberbezpieczeństwa w Pradze

Lotnictwo cywilne, 02 października 2020

Przy porcie lotniczym im. Václava Havla w Pradze rozpoczęło działalność nowe Centrum Operacyjne Cyberbezpieczeństwa – jeden z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technicznie obiektów tego typu w Czechach. Ma ono na celu wzmocnienie ochrony infrastruktury strategicznej największego międzynarodowego lotniska w Czechach przed cyberatakami i zapobieganie niewłaściwemu wykorzystywaniu lotniskowych systemów informacyjnych.

Nowe Centrum Operacyjne Cyberbezpieczeństwa ma na celu wzmocnienie ochrony infrastruktury strategicznej praskiego lotniska przed cyberatakami / Zdjęcie: Port lotniczy im. Václava Havla w Pradze 

Działające 24 h na dobę centrum prowadzi pełny monitoring wewnętrznych systemów informatycznych i wszystkich wykonywanych operacji w celu niezwłocznego wykrywania zagrożeń oraz zapewnienia natychmiastowej i właściwej reakcji.

Całkowite bezpieczeństwo pasażerów i ruchu lotniczego jest naszym absolutnym priorytetem. Zagrożenia dla ważnych systemów informatycznych lotniska mogą prowadzić do poważnych zakłóceń w ruchu, dotykając zarówno personel, jak i pasażerów. Z tego powodu zwracamy szczególną uwagę na cyberbezpieczeństwo. Uruchamiając nowe centrum operacyjne, zdecydowaliśmy się zatem nie korzystać z usług podmiotów zewnętrznych, ale zbudować własne, wysoko wyspecjalizowane miejsce pracy z kilkunastoma wewnętrznymi analitykami informacji i ekspertami z zakresu cyberbezpieczeństwa. Dzięki personelowi, najnowocześniejszemu wyposażeniu technicznemu, ustalonym procedurom bezpieczeństwa oraz zastosowanym narzędziom wykrywania i prewencji, Centrum Operacyjne Cyberbezpieczeństwa portu lotniczego w Pradze jest jednym z najnowocześniejszych tego typu miejsc w Czechach – powiedział prezes zarządu lotniska w Pradze Vaclav Rehor.

Nowe centrum ma jeszcze bardziej wzmocnić ochronę lotniskowych systemów informatycznych, która w pełni dorównuje najnowszym standardom stosowanym w dużych międzynarodowych portach lotniczych i już jest jedną z najsurowszych. Obejmuje ona przede wszystkim kilka poziomów zabezpieczeń, w tym monitorowanie, wykrywanie, ocenę i jeśli to konieczne także blokowanie niepożądanych działań.

Praskie lotnisko jest też gotowe zapewnić cyberbezpieczeństwo innowacyjnym projektom, takim jak m.in. pojazdy autonomiczne, systemy biometryczne i sztucznej inteligencji, które zgodnie z oczekiwaniami władz portu lotniczego w przyszłości będą częścią cyfryzacji operacji lotniskowych.

Oprócz wsparcia technicznego i efektywnych procedur, skuteczność działania nowego Centrum Operacyjnego Cyberbezpieczeństwa portu lotniczego w Pradze mają zapewnić wysoko wykwalifikowani pracownicy, specjalizujący się m.in. w zakresie sieci i protokołów sieciowych, systemów operacyjnych i usług internetowych, a także metod cyberataków.

Lotnisko w Pradze zainwestowało 13 mln CZK (ok. 2 176 200 zł) w projekt rozbudowy centrum, w tym w modyfikacje konstrukcyjne nowej siedziby i wsparcie techniczne. Każdego roku inwestuje ono 40 mln CZK (ok. 6 696 000 zł) w ochronę swoich krytycznych systemów informatycznych, wliczając w to zakup i obsługę technologii oraz koszty zatrudnienia personelu (Lotnisko w Pradze wychodzi z kryzysu, 2020-06-16).
Na podstawie informacji Marcina Sigmunda


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.