Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Prezentacja zsmu dla czarnogórskich JLTV

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 26 października 2020

Ministerstwo Obrony Czarnogóry zaprezentowało jeden z pierwszych odebranych zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia Elbit Systems Overhead Remotely Controlled Weapon Station (ORCWS). Moduły te staną się uzbrojeniem pojazdów JLTV zamówionych przez Czarnogórę.

Zamontowanie ORCWS nie wymaga poważnej integracji w strukturę stropu JLTV / Zdjęcie: MO Czarnogóry

Prezentacja miała miejsce w jednostce wojskowej w Danilovgradzie. Publicznie pokazano pierwszy z 4 odebranych dotychczas zsmu. Zamówione przez Czarnogórę moduły uzbrojenia dysponują pojedynczym wkm M2A1HB na amunicję 12,7x99 mm, 6 wyrzutniami granatów dymnych i zintegrowanym systemem optoelektronicznym.

Wydarzenie odbyło się przed spodziewaną w najbliższym czasie dostawą pierwszych 20 JLTV. Czarnogóra zamówiła w ubiegłym roku łącznie 67 pojazdów za kwotę 36,16 mln USD. Następnie Czarnogóra zawarła drugą umowę z Elbit Systems na dostawę zsmu ORCWS wraz z uzbrojeniem, serwisem i szkoleniem obsług. Jej wartość wyniosła 31,77 mln euro.

Vojska Crne Gore (VCG, Siły Zbrojne Czarnogóry) odbiorą 55 JLTV w konfiguracji bazowej, 8 w wariancie przeciwpancernym, zaś pozostałe 4 będą wariancie medycznym i dowodzenia. Oznacza to, że zamówienie na zsmu objęło najprawdopodobniej 55 modułów dla pojazdów bazowych. W przypadku wariantu przeciwpancernego pożądanym przez Czarnogórę ppk mają być izraelskie Spike LR2. Zamówione JLTV pozwolą przezbroić 1. kompanię piechoty z Nikšić i 2. kompanię piechoty z Plevlja (Samsony dla czarnogórskich JLTV, 2019-12-17).

Czarnogóra stanie się faktycznie pierwszym eksportowym użytkownikiem JLTV, przed Słowenią i Północną Macedonią. W przeciwieństwie do Czarnogóry, obydwa państwa wybrały jednak dla swoich pojazdów zsmu M153 Protector CROWS (Słoweńskie JLTV z M153 CROWS, 2020-06-28).

Na podstawie informacji Igora Bożinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.