Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Mašan – czarnogórski samochód opancerzony

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 30 sierpnia 2018

Pierwszy samochód opancerzony Mašan wyprodukowany w Czarnogórze został zaprezentowany publicznie 29 sierpnia w koszarach Masline, w stolicy kraju, Podgoricy. W prezentacji uczestniczyli: szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Czarnogóry gen. bryg. Dragutin Dakić i sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Slobodan Filipović, który zauważył, że rozwój przemysłu wojskowego w Czarnogórze jest poważnym projektem, który znacząco poprawi zdolności obronne kraju.

Prototyp samochodu opancerzonego Mašan / Zdjęcie: MO Czarnogóry

Pojazd, w konfiguracji 4x4, jest produktem Montenegro Armour Group (MAG) z miasta Bijelo Polje. Szczegóły konstrukcji wozu nie są znane. Wiadomo tylko, że zbudowano go na podwoziu terenowego Forda Rangera. Mašan ma opancerzoną kabinę, która może pomieścić kierowcę i 3 żołnierzy z wyposażeniem. Prototyp ma też zamontowaną na dachu obrotnicę z 7,62-mm km Zastava M84. Z tyłu pojazdu umieszczono przedział bagażowy.

Koncepcja Mašana została przedstawiona w ubiegłym roku Siłom Zbrojnym i Ministerstwu Spraw Wewnętrznych Czarnogóry Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Prototypowy pojazd został przekazany do oceny taktyczno-technicznej przez żandarmerię wojskową i policję.

Wojska lądowe Czarnogóry są obecnie wyposażone w 6 pływających kołowych transporterów opancerzonych BOV-VP M86, 4 transportery opancerzone Achleitner RCV Survivor i 16 pojazdów terenowych Achleitner MMV Survivor. Według miejscowych doniesień władze Czarnogóry oczekują na dostawę 20-25 HMMWV ze Stanów Zjednoczonych i sześciu lekkich opancerzonych wozów patrolowych Mercedes-Benz LAPV 5.4 Enok, które Niemcy powinny dostarczyć im we wrześniu (Czarnogóra odebrała nowego AT-802, 2018-07-13, NATO strzeże Czarnogóry , 2018-06-06).

Na podstawie informacji Igora Bozinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.