Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wodowanie Al Diriyah

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 17 listopada 2020

Królewska Marynarka Wojenna Arabii Saudyjskiej świętowała wodowanie korwety rakietowej Al Diriyah. W ceremonii, która odbyła się 14 listopada w stoczni Navantii w Puerto Real, wzięli udział m.in. prezes Navantii Belén Gualda i dowódca saudyjskiej marynarki wojennej wiceadmirał Fahad Bin Abdullah Al-Ghofaily. Inni przedstawiciele resortu obrony i sił zbrojnych Arabii Saudyjskiej oraz minister spraw zagranicznych Hiszpanii Arancha González Laya obserwowali wydarzenie za pośrednictwem transmisji telewizyjnej.

Al Diriyah to druga jednostka tego typu, oparta na hiszpańskim projekcie typu Avante 2200. Ostatnia z serii, piąta korweta, ma być dostarczona odbiorcy w 2024 / Zdjęcie: Navantia 

Al Diriyah (830) to druga korweta rakietowa oparta na hiszpańskim projekcie typu Avante 2200, z pięciu zamówionych przez rząd w Rijadzie w 2018. Pierwsza z nich, Al Jubail (828), została zwodowana 22 lipca br. Obecnie w Hiszpanii trwa budowa trzeciej jednostki. Montaż końcowy okrętów nr 4 i 5 ma być zrealizowany w kraju użytkownika, wliczając w to integrację wybranych systemów pokładowych.

Ostatnia korweta ma być dostarczona odbiorcy w 2024. Kontrakt obejmuje także wsparcie przez Navantię eksploatacji wszystkich jednostek przez 5 lat od dostawy pierwszej z nich, z opcją na kolejne 5 lat.

Saudyjskie korwety typu Avante 2220 mają długość 104,2 m, szerokość 14,4 m i zanurzenie 4,32 m. Ich wyporność to ok. 2200 t. Są one wyposażone m.in. w opracowane przez Navantię systemy: zarządzania walką Catiz i łączności Hermesys. Według źródeł saudyjskich Al Diriyah ma otrzymać rodzimy system kierowania ogniem Hazem. Korwety rozwijają maksymalną prędkość 27 w. i mogą pomieścić 102 oficerów, marynarzy i pasażerów. Autonomiczność okrętu to 21 dni (Rozpoczęto budowę saudyjskich korwet, 2019-01-21).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.