Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rozpoczęto budowę saudyjskich korwet

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 21 stycznia 2019

Hiszpańska Navantia rozpoczęła budowę pierwszej korwety rakietowej proj. Avante 2200 przeznaczonej dla marynarki wojennej Arabii Saudyjskiej.

Proces cięcia blach pod pierwszą korwetę rakietową proj. Avante 2200 przeznaczoną dla Arabii Saudyjskiej. Okręty mają zostać wyposażone m.in. w opracowane przez Navantię systemy: zarządzania walką Catiz, łączności Hermesys, czy kierowania ogniem Dorna / Zdjęcie: Navantia

W San Fernando na terenie prowincji Kadyks odbyła się uroczystość cięcia blach pod pierwszą korwetę rakietową proj. Avante 2200, która została zamówiona przez marynarkę wojenną Arabii Saudyjskiej. Wydarzenie stanowiło początek konstrukcji okrętu. Jego dostawa została zapowiedziana na październik 2021.

Budowana korweta proj. Avante 2200 jest pierwszą z pięciu, jakie zostaną zbudowane dla Arabii Saudyjskiej. Okręt będą pozyskiwane na podstawie porozumienia sprzed niemal roku o wartości ok. 1,8 mld euro (7,7 mld zł, Hiszpańskie korwety dla Arabii Saudyjskiej, 2018-07-18). Dostawa ostatniego przewidziana jest na 2022.

Poszczególne sekcje okrętów mają być budowane w stoczniach Navantii w całym kraju, w tym w Cádiz, Ferrol i Kartagenie. Co więcej, hiszpańska grupa stoczniowa będzie odpowiedzialna za wsparcie techniczne saudyjskich korwet przez pierwszych pięć lat eksploatacji, licząc od dostawy pierwszej z nich. Porozumienie zawiera w sobie opcję przedłużenia tej usługi o kolejne pięć lat.

Latem ub.r., w ramach wspomnianego porozumienia, państwowy koncern Saudi Arabian Military Industries (SAMI) podpisał umowę z Navantią o utworzeniu spółki joint-venture, która będzie odpowiedzialna za budowę nowych korwet (Więcej o kontrakcie na saudyjskie korwety, 2018-07-27). W myśl podpisanej umowy spółka ma m.in. nadzorować dostawę systemów zarządzania walką dla wszystkich pięciu okrętów. Ponadto, montaż końcowy jednostek nr 4 i 5 ma być prowadzony w kraju użytkownika, wliczając w to integrację wybranych systemów pokładowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.