Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Indyjskie próby za kilka dni?

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 08 sierpnia 2009

Według wczorajszych doniesień agencyjnych, Indie mogą rozpocząć próby 6 konkurencyjnych samolotów, starających się o wybór w przetargu na 126 maszyn wielozadaniowych, już w przyszłym tygodniu.

F/A-18E/F będzie prawdopodobnie pierwszym samolotem, dopuszczonym do programu indyjskich testów. Wartość kontraktu na dostawy 126 samolotów: kilkunastu kompletnych i 108 zestawów do montażu, szacowana jest na 12 mld USD / Zdjęcie: Boeing

Informacje taka podał jeden z wysokich rangą urzędników ministerstwa obrony. Dokładny termin zależy od warunków pogodowych.

Jako pierwszy, zaprezentuje swojego F/A-18E/F, zespół Boeinga. Próby rozpoczną się w jednej z baz lotniczych na południu kraju. Wcześniejsze, oficjalne informacje dowodzą jednak, że będzie to dopiero początek testów. Samoloty zostaną sprawdzone również na gorących pustyniach Radżastanu i w górach Kaszmiru. W 2007 zakładano, że cały proces prób w locie 6 konstrukcji, będzie trwał 3 miesiące.

Po Boeingu, rozpoczną się próby zespołu Lockheed Martina z F-16 Block 70. Wczorajsza informacja nie precyzuje, w jakiej kolejności będą przystępowały do testów kolejne samoloty: rosyjski MiG-35, europejski EF-2000 Eurofighter, szwedzki JAS39 Gripen NG i francuski Dassault Rafale.

Harmonogram pozyskania następców MiG-ów 21 jest bardzo opóźniony. Jeszcze 2 lata temu zakładano, że testy rozpoczną się w czerwcu 2008 (zobacz: Testy myśliwców dla Indii w 2008). Ze względu na konieczność zaoferowania transferu technologii, Rosjanie i Amerykanie zwrócili się o wydłużenie czasu, niezbędnego do przedstawienia ofert. Dopiero więc w lutym bieżącego roku dowódca wojsk lotniczych, Fali Homi Majora, poinformował, że próby zostaną rozpoczęte w kwietniu lub maju (zobacz: Indyjskie testy w kwietniu lub maju). Jednak i ten termin okazał się nierealny.

Testy w locie w Indiach poprzedzą kilkumiesięczny etap dokładniejszego zapoznania się z konstrukcjami, a szczególnie systemem obsługi i serwisowania, co będzie miało miejsce w krajach oferentów. Według dotychczasowych planów, dopiero wtedy zostanie ogłoszona krótka lista konstrukcji, spośród których zostanie wybrany zwycięzca.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.