Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwsza Włoszka pilotem samolotu pokładowego

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, 16 marca 2021

Włoszka chor. Erika Raballo jest pierwszą kobietą, która zasiądzie za sterami wielozadaniowego samolotu bojowego Aviazione Navale (lotnictwa marynarki wojennej). 10 marca wykonała swój ostatni lot w kabinie samolotu szkolenia zaawansowanego T-45C Goshawk i otrzymała symboliczną odznakę pilota lotnictwa pokładowego.

Chor. Erika Raballo po zakończeniu szkolenia zaawansowanego z użyciem samolotu T-45C Goshawk / Zdjęcie: US Navy

To niesamowite uczucie być pierwszą włoską kobietą – pilotem pokładowego odrzutowca. Moim pragnieniem jest być pierwszą z wielu i mam nadzieję, że będę inspiracją dla innych kobiet, nie dlatego, że jestem wyjątkowa, ale dokładnie odwrotnie. Pochodzę z małego miasteczka, nie mam żadnych tradycji wojskowych, a dzięki ciężkiej pracy mogłam zrealizować swoje marzenia – powiedziała chor. Raballo.

Pochodząca z miasta Alba, leżącego w Piemoncie, w prowincji Cuneo, nad Padem, Erika Raballo jest pierwszą osobą w rodzinie, która wybrała karierę wojskową. Zdecydowałam, że chcę być pilotem, kiedy miałam 16 lat, po odwiedzeniu bazy lotnictwa morskiego. Byłam oszołomiona słowami pilotów i tak zafascynowany lotem śmigłowcem, że następnego dnia obejrzałam Top Gun i weszłam w to! – dodała chor. Raballo.

Szkolenie Eriki Raballo w USA obejmowało loty samolotami turbośmigłowymi T-6B Texan II w składzie eskadry VT-6 Shooters w Naval Air Station Whiting Field w Milton na Florydzie, a następnie T-45C podczas przydziału do VT-9 Tigers w NAS Meridian. Podobnie jak jej koledzy z grupy, chor. Raballo została przeszkolona w wykonywaniu startów z użyciem katapulty elektromagnetycznej z pokładu lotniskowca USS Gerald R. Ford (CVN 78).

Teraz Erika Raballo czeka na przydział do jednej z dwóch eskadr US Marine Corps, aby zasiąść za sterami samolotu bojowego skróconego startu i pionwego lądowania F-35B Lightning II lub AV-8B Harrier. Pierwszy z w/w typów bierze obecnie udział w próbach operacyjnych na pokładzie lotniskowca Cavour (C550, F-35B na pokładzie Cavoura cd., 2021-03-03).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.