Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nacjonalizacja Motor Sicz

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 21 marca 2021

Państwowy koncern Ukroboronprom poinformował, że jest gotowy przejąć aktywa Motor Sicz, którego wszystkie udziały zostały przejęte dzień wcześniej przez państwo. Odpowiedni list został już wysłany do Narodowej Agencji Ukrainy ds. Identyfikacji, Poszukiwania i Zarządzania Majątkiem pochodzącym z Korupcji i Innych Przestępstw (ARMA), poinformował dyrektor generalny Ukroboronprom Jurij Gusiew. - Uważam, że zachowanie ukraińskiej własności Motor Sicz jest kwestią bezpieczeństwa narodowego – powiedział Gusiew. Chcemy, aby Motor Sicz kontynuowała działaność przy zachowaniu miejsc pracy, przy wypełnianiu zobowiązań wynikających ze zleceń produkcyjnych.

Zdjęcie: Twitter – Motor Sich

Decyzję o zajęciu kompleksu nieruchomości i 100% akcji Motor Sicz podjął Sąd Rejonowy im. Szewczenkowskiego w Kijowie. Na podstawie wyników kontroli sądowej majątek został przekazany pod zarząd ARMA z obligatoryjnym ustaleniem spółki zarządzającej będącej własnością Skarbu Państwa. Wkrótce projekt ustawy o nacjonalizacji ma trafić do Rady Najwyższej.

SBU (Służba Bezpieczeństwa Ukrainy) prowadzi obecnie dochodzenie przedprocesowe związane z Motor Sicz w dwóch obszarach. W związku z przestępstwami przewidzianymi w artykułach 14, 15, 111 i 113 Kodeksu karnego Ukrainy (dotyczące dywersji i działalności wywrotowej na rzecz Federacji Rosyjskiej) oraz przewidzianych w artykułach 209, 212 i 364 Kodeksu karnego Ukrainy (naruszenie prawa podczas początkowej prywatyzacji i późniejszej nielegalnej koncentracji akcji). Poinformował o tym szef SBU Iwan Bakanow.

Na podjęcie działań dla uzyskania kontroli nad Motor Sicz przez rząd Ukrainy od lat naciskają USA. Chodzi o wyeliminowanie z inwestorów z ChRL (Skyrizon Aircraft Holding i partnerzy), którzy posiadają duży pakiet udziałów (od 56 do 75%) w Motor Sicz (Chińczycy chcą kupić Motor Sicz, 2019-07-17). Chińczycy wezwali Kijów do rezygnacji z tak zwanej nacjonalizacji. Od końca 2020 grożą oni roszczeniami w wysokości 3,6 mld USD, jako rekompensaty za szkody wyrządzone ich inwestycjom (Grabież na Ukrainie, 2021-01-31). W tych działaniach w ostatnim okresie chińscy inwestorzy uzyskali wsparcie swego rządu.

Motor Sicz z Zaporoża to jeden z największych na świecie producentów silników lotniczych i przemysłowych turbin gazowych. Chińczycy inwestują w to przedsiębiorstwo od 2016. Według ukraińskiej opozycji, działania wobec Motor Sicz spowodują utratę resztek zaufania do Ukrainy, jako miejsca do inwestowania i zakupów produktów zaawansowanych technologicznie, z fatalnymi następstwami dla jej gospodarki. Opozycja ocenia nacjonalizację jako zamach na własność prywatną, która jest przekazywana podmiotom zależnym od władzy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.