Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Więcej lotów z ICC AOKpass

Lotnictwo cywilne, 23 marca 2021

Od 15 marca br. Air France i Groupe ADP (właściciel i zarządca portów lotniczych w Paryżu) rozszerzyły pilotażowy program testowy aplikacji ICC AOKpass o kolejne trasy – do/z San Francisco i Los Angeles. Wspomniana aplikacja mobilna, opracowana przez MedAire / International SOS, jest dostępna na smartfony i umożliwia pasażerom bezpieczne przechowywanie wyników testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Posługiwanie się elektroniczną wersją wyników testów ma usprawnić podróż i skrócić czas procedur na lotnisku.

Po przylocie do Paryża z Gwadelupy, Martyniki, San Francisco i Los Angeles pasażerowie również korzystają z priorytetowych przejść (odpowiednio oznakowanych) przy kontroli paszportowej, gdzie ponownie okazują wynik testu w aplikacji AOKpass / Zdjęcie: Air France

Podczas czterotygodniowego okresu próbnego, pasażerowie podróżujący między Paryżem (CDG) a San Francisco i Los Angeles (w obie strony) mogą bezpłatnie i na zasadzie dobrowolności przetestować aplikację, a jednocześnie skorzystać z priorytetowej obsługi lotniskowej przy wejściu na pokład i kontroli paszportowej. Już wcześniej w marcu br. francuski przewoźnik rozpoczął 4-tygodniowy okres testów na trasach: Paryż (CDG ) – Fort-de-France (Martynika) i Paryż (CDG) – Gwadelupa (Pointe-à-Pitre).

Pasażer pobiera aplikację mobilną ICC AOKpass dostępną w App Store, Google Play Store lub Huawei App Store. Przed podróżą, wykonuje wymagany test PCR lub LAMP (zgodnie z przepisami obowiązującymi w kraju, do którego podróżuje) w jednym z partnerskich laboratoriów współpracujących z aplikacją. W Polsce jest to SGS.

Po wykonaniu testu, laboratorium przekazuje podróżnemu wynik testu w postaci pdf i kodu QR, który można w bezpieczny sposób przenieść do aplikacji ICC AOKpass.

Na lotnisku w Paryżu, przy wyjściu do samolotu, pasażer powinien udać się do właściwej kolejki, kierując się odpowiednimi oznaczeniami. Podczas sprawdzania dokumentów, osoba posługująca się aplikacją, okazują służbom kontrolnym wynik swojego testu na SARS-CoV-2w postaci kodu QR, zamiast papierowego zaświadczenia. Następnie aplikacja ICC AOKpass potwierdza, że okazany test jest ważny i zgodny z wymogami wjazdowymi kraju docelowego. Weryfikacja odbywa się poprzez sieć zabezpieczoną technologią blockchain.

Wynik testu w aplikacji NIE jest honorowany na innych lotach z wyjątkiem rejsów Air France z/do Paryża (CDG) do/z Los Angeles, San Francisco, Gwadelupy i Martyniki

Po przylocie do Paryża (z Gwadelupy, Martyniki, San Francisco i Los Angeles) pasażerowie również korzystają z priorytetowych przejść (odpowiednio oznakowanych) przy kontroli paszportowej, gdzie ponownie okazują wynik testu (QR) w aplikacji AOKpass. Dane dostępne w aplikacji ICC AOKpass podlegają ochronie zgodnie ze unijnym standardem GDPR. Pasażerowie mają prawo do wglądu i usunięcia swoich danych z aplikacji w dowolnym momencie.

Od początku kryzysu wywołanego przez pandemię SARS-CoV-2 wzywamy do ustanowienia światowych standardów w zakresie zdrowia podróżnych. Ten nowy eksperymentalny program stanowi przykład, jak w przyszłości może wyglądać standard w weryfikacji dokumentów podróżnych. Cieszymy się, że wspólnie z partnerami możemy pracować nad jego wdrażaniem. Współpraca między rządami, liniami lotniczymi i władzami lotnisk ma zasadnicze znaczenie dla znalezienia rozwiązań łączących bezpieczeństwo zdrowia z wygodną podróżą – powiedział Alain Bernard, dyrektor operacyjny Air France.

Uruchomienie drugiego zakrojonego na szeroką skalę programu testowego między Paryżem a lotniskami w San Francisco i Los Angeles jest ważnym etapem w uznaniu wiarygodności aplikacji ICC AOKpass i tworzeniu nowego międzynarodowego standardu w zakresie elektronicznej weryfikacji dokumentów medycznych. Jest to niezbędny warunek wznowienia podróży międzynarodowych – dodał Sébastien Bedu, kierownik ds. usług lotniskowych w MedAire.

Jesteśmy przekonani, że rozwiązanie ICC AOKpass, które testujemy wraz z naszymi partnerami, ułatwi przepływ podróżnych przez lotnisko, jak i lepszą kontrolę zdrowia. Odbudowa ruchu podróżnych wymaga przede wszystkim przywrócenia międzynarodowych połączeń lotniczych, a aplikacja ma szansę w tym pomóc i wyznaczyć nowy standard – podkreślił Marc Houalla, dyrektor wykonawczy grupy ADP i dyrektor zarządzający lotniska Paryż-Charles de Gaulle (Air France przetestują ICC AOK Pass, 2021-02-22).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.