Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Koniec prób F-35B na pokładzie Cavoura

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, 29 marca 2021

Dowództwo Marina Militare (marynarki wojennej Włoch) poinformowało 26 marca, że zakończyło próby operowania wielozadaniowych samolotów bojowych skróconego startu i pionowego lądowania F-35B z pokładu lekkiego lotniskowca wielozadaniowego Cavour (C550), znajdującego się na wodach Oceanu Atlantyckiego.

Jednym z elementów prób F-35B na pokładzie Cavoura było współdziałanie z załogą lotniskowca USS Gerald R. Ford (CVN 78) / Zdjęcia: US Navy

W trakcie pięciotygodniowych badań wykonano ponad 50 misji w różnych warunkach pogodowych i o różnej porze doby, obejmujących 115 startów z rampy umieszczonej na dziobie okrętu (w tym także z uzbrojeniem ćwiczebnym podwieszonym pod skrzydłami), 120 pionowych lądowań i dwa starty pionowe.

Jednym z elementów prób było współdziałanie z załogą lotniskowca USS Gerald R. Ford (CVN 78), typu Gerald R. Ford.

Biuletyn operacyjny został wykonany. Mamy dane i zalecenia dotyczące operowania F-35B z Cavoura z pewnymi ograniczeniami, co pozwoli pilotom F-35B US Marine Corps i Aviazione Navale na dalsze szkolenie w lataniu z pokładu okrętu – powiedział Ron Hess, szef amerykańskiego zespołu specjalistów przebywającego na włoskim lotniskowcu. Według niego już za kilka dni wydane zostaną dokumenty poświadczające zdolność F-35B do operowania z Cavoura, a po zakończeniu analizy wszystkich danych wystawiona zostanie rekomendacja do dalszego działania.

To niesamowite, jak załoga Cavoura i amerykański zespół osiągnęli tak szybko synergię i integrację. Jestem bardzo wdzięczny każdemu członkowi zespołu z USA, a także każdemu oficerowi i marynarzowi z mojej załogi za doskonałą robotę i tak olbrzymie osiągnięcie. Nasi sojusznicy wkrótce dostrzegą włoską marynarkę wojenną i lotnictwo wojskowe jako całość, jako silnych partnerów dysponujących samolotami bojowymi piątej generacji, zdolnymi do operowania w środowisku morskim czy działaniach połączonych – dodał powiedział dowódca lotniskowca Cavour capitano di vascello (komandor) Giancarlo Ciappina (F-35B na pokładzie Cavoura cd., 2021-03-03).
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.