Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ekologiczne mundury easyJet

Lotnictwo cywilne, 10 sierpnia 2021

Linie easyJet ogłosiły, że jeszcze w tym miesiącu zaczną wprowadzać do użytku nowe mundury dla pilotów i personelu pokładowego, produkowane przez przedsiębiorstwo Tailored Image z Irlandii Północnej z materiału uzyskiwanego z przetworzonych w recyklingu plastikowych butelek.

 Produkowane przez Tailored Image z Irlandii Północnej mundury, stworzone z zaawansowanego technologicznie materiału, mają zostać wprowadzone do użytku przez personel pokładowy easyJet jeszcze w sierpniu br. / Zdjęcie: easyJet

Do wyprodukowania jednego uniformu wykorzystywanych jest około 45 butelek. Jak podaje przewoźnik, wprowadzenie do powszechnego użytku nowych mundurów oznacza potencjalną możliwość powtórnego wykorzystania około pół miliona plastikowych butelek rocznie w ramach zaangażowania linii w ograniczanie ilości odpadów i poszukiwanie innowacyjnych zmian wykraczających poza redukcję emisji dwutlenku węgla. W ramach pięcioletniego kontraktu mundurowego easyJet mają zapobiec przedostaniu się 2,7 mln plastikowych butelek na wysypiska lub do oceanów.

Wykorzystywany do produkcji nowych mundurów zaawansowany technologicznie materiał jest wykonany z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii i ma o 75% mniejszy ślad węglowy niż tradycyjny poliester.

Nowa tkanina, dostosowana do obecnego stylu przewoźnika, została po raz pierwszy przetestowana w zeszłym roku pod kątem przydatności w pracy pilotów i personelu pokładowego. W porównaniu z alternatywnym materiałem niepochodzącym z recyklingu, jest ona bardziej odporna na ścieranie. Cechuje się również większą elastycznością i rozciągliwością, poprawiając dopasowanie, swobodę ruchów i komfort użytkowania. Zwiększona trwałość materiału ma z kolei w długoterminowej perspektywie ograniczyć zapotrzebowanie na nowe mundury.

Bardziej ekologiczne mają też być elementy wykorzystywane do pakowania nowych mundurów, w których plastikowe usztywnienia kołnierzyków zastąpiono tekturowymi, plastikowe klipsy koszul – metalowymi, nienadający się do recyklingu biały, powlekany karton – zwykłym, który można powtórnie przetworzyć, a wykonane z polipropylenu zewnętrzne opakowania koszul – biodegradowalnymi.

easyJet rozpoczęły wdrażanie polityki zmniejszania ilości plastiku na pokładach swoich samolotów już jakiś czas temu, systematycznie redukując liczbę plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku wykorzystywanych podczas lotów. Wprowadziły m.in. małe miski wykonane z tworzywa pochodzenia roślinnego jako pojemniki na herbatę, w roku finansowym 2020 usunęły ze sprzedaży detalicznej na pokładzie ponad 27 mln pojedynczych sztuk plastiku i nigdy nie oferowały plastikowych słomek do picia. Oferują również zniżkę w wysokości 50 pensów na gorące napoje dla klientów, którzy przyniosą swój kubek wielokrotnego użytku.

Zmiana klimatu jest problemem dla nas wszystkich, a w easyJet przyglądamy się wszystkim częściom naszej działalności, aby zobaczyć, gdzie możemy zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i zmniejszyć ilość odpadów. Jesteśmy podekscytowani debiutem nowego munduru dla pilotów i personelu pokładowego, wykonanego z przetworzonych plastikowych butelek i przedstawieniem go naszym pilotom i kolegom z personelu pokładowego. Wiemy, że zrównoważony rozwój jest ważną kwestią zarówno dla nich, jak i dla naszych klientów. Priorytetem jest dla nas kontynuacja prac nad zmniejszeniem naszego śladu węglowego w krótkim okresie, w połączeniu z długoterminową pracą wspierającą rozwój nowych technologii, w tym samolotów zeroemisyjnych, które dążą do radykalnego zmniejszenia śladu węglowego w lotnictwie. Kontynuujemy współpracę z innowacyjnymi partnerami technologicznymi Wright Electric i Airbus. Każdy z nich określił swoje ambitne harmonogramy, aby wprowadzić samoloty zeroemisyjne do komercyjnego użytku – powiedziała dyrektor ds. obsługi kabinowej easyJet Tina Milton.

Od 2000 easyJet zredukowały emisję CO2 na każdy przebyty przez pasażera kilometr o ponad 1/3. Podjęte w tym kierunku inicjatywy obejmowały m.in.: wprowadzenie lekkich dywanów, wózków i foteli, kołowanie z jednym pracującym silnikiem oraz usunięcie papierowych instrukcji z samolotów. W 2019 easyJet stały się pierwszą na świecie dużą linią lotniczą, obsługującą loty neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla w całej swojej siatce połączeń, kompensując emisję dwutlenku węgla z paliwa zużywanego podczas lotów za pomocą programów akredytowanych przez dwa najwyższe standardy weryfikacji – Gold Standard i Verified Carbon Standard.

Kompensacja emisji dwutlenku węgla jest jednak tylko środkiem tymczasowym, a linie easyJet wspierają rozwój innowacyjnych technologii, w tym opracowywanie samolotów hybrydowych i elektryczno-wodorowych (12 nowych tras easyJet, 2021-06-18).

Na podstawie informacji Marcina Sigmunda


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.