Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Drugi pokaz OCEAN 2020

Marynarka wojenna, Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 03 września 2021

Druga demonstracja projektu OCEAN 2020 odbyła się na Morzu Bałtyckim pod koniec sierpnia. Ćwiczenia koncentrowały się na sposobach wykrywania i identyfikacji przez siły morskie zagrożeń nawodnych o dużej prędkości i nieznanej aktywności podwodnej.

 / Ilustracja: Leonardo

Demonstracja na Morzu Bałtyckim objęła 12 bezzałogowców: śmigłowiec SW-4 Solo wyposażony w radar Osprey 30 (Leonardo), samolot Patroller (Safran), pojazdy podwodne Cobra (Bluebear), Sea Raider (TNO), Water Strider (IOSB), Enforcer III (Saab), Piraya (Saab), DeDAve (IOSB), Oceanscan (TNO), Biondo (CMRE), Sea Wasp (Saab) i Gavia (GMV Portugal) oraz 4 jednostki morskie: szwedzki okręt wsparcia HMS Pelikanen, litewski okręt patrolowy Žemaitis (P11) wyposażony w system zarządzania walką Leonardo, polski niszczyciel min ORP Czajka proj. 206FM i niemiecki statek badawczy Planet, a także satelitę COSMO SkyMed i dwa centra dowodzenia.

Podczas demonstracji bezzałogowce patrolowały i klasyfikowały zagrożenia za pomocą szeregu czujników pokładowych. Jeden ze scenariuszy zakładał nadzór, działania zaporowe i zaangażowanie wielu zagrożeń nawodnych, natomiast drugi koncentrował się na identyfikacji zagrożeń podwodnych i wykrywaniu sił specjalnych przeciwnika w przyjaznych obszarach przybrzeżnych.

Celem projektu OCEAN 2020 jest zademonstrowanie korzyści płynących z „systemu systemów" dla europejskich sił morskich. Otwarta, interoperacyjna architektura integruje dane z wielu różnych nosicieli i wprowadza je do europejskiego centrum operacyjnego, którego prototyp zostanie zbudowany w Brukseli. System ma poprawić świadomość sytuacyjną sił morskich oraz ich zdolność do planowania operacji i zarządzania nimi w czasie rzeczywistym.

Projekt OCEAN 2020 jest finansowany przez Unię Europejską (Działanie Przygotowawcze UE w zakresie Badań nad Obronnością) poprzez dotację numer 801697 i wdrażany przez Europejską Agencję Obrony (EDA). Jest to największy projekt w ramach inicjatywy Europejskiego Funduszu Obronnego, którego celem jest poprawa paneuropejskiej obronności. OCEAN 2020 to największy finansowany ze środków europejskich projekt badawczy zespołu 43 partnerów z 15 krajów w dziedzinie obronności dotyczący nadzoru morskiego (Pokaz zdolności OCEAN 2020, 2020-03-04).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.