Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Umowa na realizację programu OCEAN 2020 podpisana

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 30 marca 2018

28 marca w siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli podpisano umowę na realizację projektu Europejskiej Agencji Obrony (EDA), OCEAN 2020. Celem projektu jest rozbudowa potencjału bezzałogowych platform powietrznych, nawodnych i podwodnych w prowadzeniu rozpoznania i nadzoru akwenów morskich znajdujących się na wodach terytorialnych Unii Europejskiej. Wśród członków konsorcjum, składającego się z europejskich instytucji i przedsiębiorstw, Polska reprezentowana jest przez wchodzący w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej (CTM).

Celem projektu OCEAN 2020 jest rozbudowa potencjału bezzałogowych platform powietrznych, nawodnych i podwodnych w prowadzeniu rozpoznania i nadzoru akwenów morskich znajdujących się na wodach terytorialnych Unii Europejskiej. Wśród członków konsorcjum, składającego się z europejskich instytucji i przedsiębiorstw, Polska reprezentowana jest przez wchodzący w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej (CTM) / Zdjęcie: Leonardo

Projekt OCEAN 2020 jest najważniejszym ogólnoeuropejskim wojskowym projektem badawczym, który uzyskał finansowanie z dotacji unijnych w wysokości około 35 mln euro (147 mln zł). Do realizacji projektu powołano konsorcjum złożone z 42 partnerów z 15 krajów, którego liderem jest włoskie Leonardo. CTM wniesie do projektu swoje doświadczenie z budowy i integracji morskich systemów obserwacji, zarówno lądowych, jak i okrętowych, które opracowano na rzecz Marynarki Wojennej RP. Efekty prowadzonych prac mają przełożyć się na zwiększenie efektywności kontroli obszarów morskich wokół Unii Europejskiej.

Uczestnictwo Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej w tak doniosłym przedsięwzięciu jest dla nas ważnym wydarzeniem, które nie tylko pozwoli wnieść do projektu nasze doświadczenia, ale również pozwoli na pogłębienie relacji pomiędzy europejskimi podmiotami przemysłowymi – powiedział dr inż. Andrzej Kilian, prezes zarządu OBR CTM S.A.

Jesteśmy przekonani, że nasze wspólne prace w ramach konsorcjum pozwolą na wypracowanie spójnego, innowacyjnego rozwiązania europejskiego w zakresie opracowania zintegrowanego systemu powiadamiania o sytuacji na obszarach morskich Unii Europejskiej – dodała Joanna Sztiller, wiceprezes zarządu OBR CTM S.A.

Projekt zakłada przeprowadzenie dwóch ćwiczeń morskich, których scenariusze będą opracowane przez uczestników programu OCEAN 2020. Pierwsze z nich zostanie przeprowadzone na Morzu Śródziemnym w 2019. Wiodącą rolę ma odgrywać w nim Leonardo w oparciu o wydzielone jednostki Marina Militare (marynarki wojennej Włoch). Natomiast drugie ćwiczenie zorganizowane zostanie na Morzu Bałtyckim w 2020, we współpracy ze Svenska Marinen (marynarką wojenną Szwecji) i wybranymi podmiotami przemysłu obronnego. Dane zebrane podczas tych prób zostaną po przetworzeniu przesłane do prototypowego europejskiego centrum dowodzenia i kontroli w Brukseli (PGZ w programie OCEAN 2020, 2018-01-18). 

Na podstawie informacji OBR CTM 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.