Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

BAAINBw zamawia Mk 83 TIP

Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, 17 września 2021

Diehl Defence otrzymał zamówienie od BAAINBw (Federalnego Biura ds. Wyposażenia, Technologii Informatycznych i Wsparcia Eksploatacji Bundeswehry) na dostawę głowic penetrujących Trojan Improved Penetrator (TIP) dla bomb lotniczych Mk 83. Do zamówienia doszło 29 lipca jednak poinformowano o nim dopiero teraz. MK 83 TIP będą przenoszone przez wielozadaniowe samoloty bojowe Eurofighter niemieckich Luftwaffe (wojsk lotniczych).

Mk 83 TIP stanową alternatywę dla GBU-48. Amunicja składa się z bomby Mk 83 i zestawu naprowadzania laserowego Enhanced Paveway II. W przeciwieństwie do oryginału wersja TIP ma mniejszą siłę detonacji ładunku bojowego i zwiększoną przebijalność. Wraz z TIP stosowany jest wielofunkcyjny zapalnik FBM 21 produkcji Junghans Defence (Niemieckie Eurofightery z GBU-48, 2017-09-22).

TIP został opracowany przez Diehl Defence we współpracy z technisch-mathematische Studiengesellschaft z Bonn.  Dostawy seryjnych Mk 83 TIP wraz z wyposażeniem szkoleniowym i usługami wsparcia rozpoczną się w 2023. Skuteczność zamówionego uzbrojenia została już udowodniona w czasie testów na poligonie w Vidsel.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.