Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Niemieckie Eurofightery z GBU-48

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 22 września 2017

Na poligonie w szwedzkim Vidsel personel Luftwaffe (wojsk lotniczych Niemiec) prowadzi testy użycia 454-kg bomb kierowanych GPS / laserowo GBU-48 Enahnced Paveway II, przenoszonych przez samoloty wielozadaniowe Eurofighter.

Niemiecki Eurofighter uzbrojony w bombę GBU-48 / Zdjęcie: Luftwaffe

Celem prób jest opracowanie taktyki użycia GBU-48 przez Luftwaffe i sprawdzenie skuteczności uzbrojenia. W badaniach udział biorą piloci i 3 Eurofightery ze składu Taktisches Luftwaffengeschwader (skrzydła lotnictwa taktycznego) 31 Boelcke oraz ok. 60 oficerów i żołnierzy z ośrodka badawczo-testowego Wehrtechnischen Dienststelle (WTD) 61.

Jak podaje Luftwaffe, pierwsza próba zrzutu GBU-48 przenoszonej przez Eurofightera okazała się nieudana. Z powodu awarii bomba nie trafiła w cel. Jednak po zidentyfikowaniu i naprawieniu usterki wszystkie kolejne zrzuty GBU-48 były celne. Podczas niektórych lotów próbnych niemieckie Eurofightery przenosiły 4 GBU-48.

W przyszłym roku Eurofightery ze składu TaktLwG 31 wejdą w skład Sił Odpowiedzi NATO. Przystosowanie ich do przenoszenia GBU-48 umożliwi niemieckim lotnikom skuteczniejsze wykonywanie uderzeń na cele powierzchniowe (Hiszpański Eurofighter zrzuca GBU-48, 2016-07-06).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.