US Army zawarła z Dynetics z Huntsville umowę na dostawę prototypowego systemu do zwalczania bsl i pocisków samosterujących. Jego wartość to 247 mln USD. Dynetics ma do 31 marca 2024 dostarczyć 16 wyrzutni, 60 pocisków przechwytujących i wyposażenie pomocnicze. Pierwszych 12 wyrzutni US Army ma otrzymać do końca FY 2023.
Decyzja US Army zapadła po zakończeniu testów, w których poza systemem Dynetics uczestniczyły wyroby teamu Rafael Advanced Defense Systems i Raytheon Technologies. System, projektowany w ramach programu Indirect Fires Protection Capability (IFPC), ma chronić stacjonarne lub przewoźne obiekty infrastruktury krytycznej. Armii zależy jednak na rozwiązaniu mobilnym. Docelowe zamówienie może opiewać na 400 wyrzutni I odpowiednią liczbę pocisków. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w FY 2023.
W testach, które odbyły się na poligonie rakietowym White Sands w stanie Nowy Meksyk, Rafael i Raytheon Technologies prezentowały możliwości systemu Iron Dome (Strzelanie amerykańskiej Iron Dome, 2021-08-24) z pociskami Tamir (znanymi w USA jako SkyHunter). Dynetics dostarczył zaś do testów system Enduring Shield (Dynetics ujawnił Enduring Shield, 2021-06-09) wykorzystujący produkowane przez Raytheona pociski AIM-9X Sidewinder, w podstawowej wersji produkowane jako broń klasy powietrze-powietrze. Cele wykrywał i wskazywał radar Sentinel.
Warto przypomnieć, że US Army używa już – w ograniczonej skali – systemy Iron Dome. To rozwiązanie przejściowe przed przyjęciem docelowego.
Analitycy zwracają uwagę, że pociski Tamir są znacznie tańsze od AIM-9X. W budżecie na FY 2022 zapisano, że Tamir kosztuje 189 tys. USD. Cena Sidewinderów wzrosła zaś z ok. 350 tys. USD w FY20 do ponad 500 tys. USD w FY22.