Władimir Koroliow – zastępca dyrektora generalnego rosyjskiej Zjednoczonej Korporacji Stoczniowej (OSK) podał, iż przedsiębiorstwa tworzące jego strukturę do końca 2021 przekażą flocie Federacji Rosyjskiej co najmniej 4 duże okręty. Wedle jego zapowiedzi mają to być: pierwszy seryjny strategiczny okręt podwodny z wyrzutniami rakiet balistycznych projektu 955A (Borej-A) – Kniaź Oleg (Testy morskie OP Nowosibirsk, 2021-07-05), atomowy okręt podwodny projektu 885M (Jasień-M) – Nowosibirsk, konwencjonalny okręt podwodny projektu 636,3 Magadan (jedna z 6 nowych zmodyfikowanych Warszawianek dla Floty Oceanu Spokojnego, 26 marca wodowanie Magadanu , 2021-03-24) oraz korweta projektu 20380 Rietiwyj (Ceny okrętów z St. Petersburga, 2017-07-08). Koroliow dodał, że do końca 2021 rosyjski przemysł stoczniowy jest gotowy położyć stępki pod następujące okręty: nową fregatę w stoczni Siewiernaja Wierf, dwie korwety w Stoczni Amurskiej, niszczyciel min w stoczni Średnia-Newska oraz tankowiec w Newskiej Stoczni Remontowej. Prócz tego po remontach flocie przekazane mają zostać: atomowy okręt podwodny projektu 671RTMK – Tambow, dozorowiec projektu 11540 – Nieustraszimyj i niszczyciel min projektu 1265 – Gierman Ugriumow.
Tymczasem rosyjskie agencje podały, że drugi seryjny Borej-A – budowany w Siewierodwinsku – Generalissimus Suworow ma wypłynąć na testy stoczniowe w 2022. Wedle słów Władimira Korioliowa, okręt znajduje się w fazie wyposażania w linie energetyczne, systemy pokładowe, układy wielkogabarytowe i inneskomplikowane mechanizmy. Termin uroczystego wodowania Suworowa ma zostać ustalony do końca 2021.
Nagły zalew rosyjskich mediów informacjami o przyspieszaniu planów budowy nowych okrętów – obserwowany od kilku tygodni – wiąże się z tym, że przemysł stoczniowy Rosji znalazł się na cenzurowanym ze strony Kremla. Zjednoczonej Korporacji Stoczniowej zarzuca się opóźnienia i długotrwały proces budowy, szczególnie strategicznie ważnych dla potencjału atomowego – nowych okrętów podwodnych z rakietami balistycznymi (Borej-A) oraz z pociskami manewrującymi na pokładzie (Jasień-M). Analitycy zwracają uwagę, że na słowa krytyki pojawiające się w rosyjskich gazetach – niewątpliwie inspirowane z góry – i szybkimi inspekcjami w stoczniach i kampaniami medialnymi usiłują ratować swój prestiż i pozycje osoby kierujące potencjałem stoczniowym Rosji.