Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

IAI integratorem programu Carmel

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 10 października 2021

Ministerstwo obrony Izraela wybrało IAI jako głównego wykonawcę i integratora rozwoju koncepcji i technologii perspektywicznego opancerzonego wozu bojowego (AFV) Carmel (Carmel – wizja nowej izraelskiej platformy pancernej, 2017-05-20). Wyboru dokonano po udanym pokazie dwumiejscowego demonstratora technologii (Demonstratory programu Carmel, 2019-08-05). W kolejnej fazie programu IAI ma opracować i zbudować prototyp pojazdu współpracującego z autonomicznymi platformami – latającą i lądową.

Schemat wyposażenia opancerzonego wozu bojowego Carmel projektowanego przez IAI. Jego podstawą jest ADM – Automatic Decision Maker / Ilustracja: IAI

IAI opracowało i przetestowało koncepcję, w której AFV jest obsługiwany przez dwuosobową załogę i może z powodzeniem radzić sobie z istniejącymi i przyszłymi wyzwaniami na polu walki. Rozwiązanie to opiera się na systemach automatycznych i autonomicznych, które wspierają załogę i obsługują podsystemy planowania i kierowania misją. Pozwalają one załodze nadzorować ADM – Automatic Decision Maker, i ingerować tylko wtedy, gdy zachodzi taka konieczność. System ma mieć zdolność do lokalizowania i niszczenia nawet trudnych do wykrycia celów, takich jak wyrzutnie pocisków przeciwpancernych czy ukryci żołnierze przeciwnika.

Dwuosobowa załoga opancerzonego wozu bojowego Carmel projektowanego przez IAI ma mieć pełny obraz sytuacji bojowej pochodzący z licznych czujników. Działaniami bojowymi ma jednak kierować system automatyczny, jedynie nadzorowany przez żołnierzy / Ilustracja: IAI

Poza IAI w programie Carmel uczestniczyły Elbit Systems i Rafael. Rywalizacja trwała od 2016. Nowa platforma ma mieć hybrydowy system napędowy, który umożliwi m.in. magazynowanie energii. Pojazd powinien być chroniony najnowocześniejszymi systemami ochrony aktywnej i zabezpieczony przed cyberatakami. Musi też być zdolny do skutecznego operowania w obszarach miejskich.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.