Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Przekazanie ARA Storni

Marynarka wojenna, 15 października 2021

Naval Group przekazała Argentynie trzeci okręt patrolowy – ARA Almirante Storni (P-53). Jednostka została odebrana od producenta w obecności kapitana Santiago Villemura, który jest przedstawicielem Armada de la República Argentina (marynarki wojennej Argentyny) we Francji.

  / Zdjęcie: Naval Group

Uroczystość odbioru okrętu miała miejsce w Concarneau. Dowództwo nad nim przejął kmdr. Óscar Latorre. Będzie on dowodził 44-osobową załogą, która została już wyszkolona w prowadzeniu operacji i obsłudze technicznej okrętu.

Dostawa została zrealizowana na podstawie kontraktu z 2019 pomiędzy Argentyną i Naval Group w sprawie zakupu 4 jednostek patrolowych. Pierwsza z nich – ARA Bouchard (P-51, dawny francuski L'Adroit) trafiła w ręce użytkownika w grudniu ub. r., zaś drugą – ARA Piedrabuena (P-52) dostarczono w kwietniu br. Dostawa ostatniego – ARA Bartolomé Cordero (P-54), który wodowano we wrześniu br, ma nastąpić w kwietniu 2022. Za budowę patrolowców odpowiada konsorcjum Naval Group i Kership (Przekazanie ARA Piedrabuena , 2021-04-14).

Dostarczone P-52 i P-53 mają zmodyfikowane wyposażenie w porównaniu do ARA Bouchard. Zastosowano na nich silniejsze uzbrojenie, mocniejszy napęd, aktywny układ stabilizacji i dziobowy pędnik strugowodny. Okręty zostały również sprawdzone na akwenach pokrytych lodem i przystosowane do nawigacji na wodach Antarktyki.

Patrolowce odbierane przez Argentynę to jednostki o wyporności 1650 t. Mają 87 m długości i 14 m szerokości. Autonomiczność jednostek to 3 tygodnie. Mogą one rozwijać prędkość ponad 20 w, zaś ich zasięg przekracza 7000 Mm. Na ich pokładzie można zaokrętować łącznie 59 osób. Okręty mieszczą dwie lekkie 9-m łodzie. Z jednostek mogą również operować śmigłowce o masie do 10 t.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.