Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zwiększenie budżetu obronnego Litwy

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 21 października 2021

Ministerstwo Obrony Litwy zapowiedziało zwiększenie przyszłorocznego budżetu obronnego o 128 mln euro (587,9 mln zł). Propozycja budżetu musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Lietuvos Respublikos Seimas (jednoizbowy parlament Litwy). Obecnie toczone są rozmowy na ten temat, choć wydaje się, że potrzeba zwiększenia nakładów na obronność nie będzie kwestionowana.

 Dzięki porozumieniu w 2018 większości litewskich partii politycznych budżet obronny będzie stopniowo zwiększany, aby osiągnąć w 2030 poziom wydatków 2,5% PKB / Zdjęcie: MO Litwy

Wzrost budżetu obronnego oznacza, że w przyszłym roku Litwini będą mogli wydać na ten cel 1,176 mld euro (5,4 mld zł). Pozwoli to osiągnąć udział wydatków obronnych w wysokości 2,5% PKB (w tym roku jest to 2,3%). Dzięki zwiększonym nakładom obronnym możliwa będzie kontynuacja rozwoju Lietuvos kariuomenės (litewskich sił zbrojnych) w odpowiedzi na wyzwania XXI wieku.

Minister Obrony Litwy Arvydas Anušauskas powiedział: Modernizacja Lietuvos kariuomenės jest zasadniczym środkiem odstraszania, co musi być zrozumiane także przez nasze społeczeństwo. Wydatki obronne mogą się wydawać duże, lecz to dopiero piąty co do wielkości dział budżetu państwa. Nakłady powinny zapewniać korzyści socjalne dla żołnierzy i ich rodzin, ponieważ służba wojskowa musi być odpowiednio motywująca.

Najważniejszymi projektami długoterminowymi realizowanymi przez Litwę jest pozyskanie zestawów przeciwlotniczych krótkiego zasięgu, zakup bojowych wozów piechoty, odbudowa zdolności przeciwminowych na morzu i budowa trzech nowych osiedli wojskowych do 2023. W 2024 spełnione ma zostać zobowiązania do wystawienia batalionowej grupy bojowej na potrzeby NATO, zbudowane mają zostać także zdolności obrazowania na morzu i odbiór pojazdów opancerzonych JLTV. W 2025 przywrócone zostaną zdolności zapewniania wsparcia ogniowego. Odebrane zostaną także radary średniego zasięgu (Litewski przetarg na karabiny maszynowe, 2021-08-22, Litwa odbiera JLTV, 2021-08-18, Litewskie Unimogi w komplecie, 2020-10-28).

Przewiduje się, że do 2031 całe Lietuvos kariuomenės będą przezbrojone w nowo pozyskany sprzęt.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.