Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Litwa odbiera JLTV

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 18 sierpnia 2021

Lietuvos kariuomenė (litewskie siły zbrojne) odebrały wczoraj, 17 sierpnia 2021, pierwszą partię zamówionych pojazdów opancerzonych JLTV. Dostawa stanowi kolejny krok w modernizacji technicznej zwiększającej litewski potencjał obronny.

JLTV uzupełnią używane przez Litwę pojazdy HMMWV / Zdjęcie: MO Litwy – A. Pliadis

Ceremonia przekazania sprzętu odbyła się w garnizonie Rukłe należącym do Brygady Piechoty Zmechanizowanej Geležinis Vilkas (Żelazny Wilk). W wydarzeniu uczestniczył m.in. litewski wiceminister obrony narodowej Margiris Abukevičius, ambasador USA na Litwie JE Robert Gilchrist, dowódca generalny US Army Security Assistance Command gen. bryg. Garrick M. Harmon oraz przedstawiciele Lietuvos kariuomenė.

Pierwsza dostawa objęła 50 pojazdów. Na potrzeby ich obsługi przeszkolono już kilkudziesięciu kierowców i 15 techników. Pojazdy trafią m.in. do jednostek szkolnych w Rukłe i Kozłowej Rudzie. Poza jednostkami szkolnymi ich głównymi odbiorcami będą bataliony obu brygad zmechanizowanych – Geležinis Vilkas i Žemaitija. Pojazdy wejdą w skład sił szybkiego reagowania. Litwa zamawiając wozy w 2019 otrzymała zgodę na zakup łącznie 200 JLTV za 149 mln USD.

Bardzo się cieszę, że mogę być tu z tej okazji prezentując zakupione przez Litwę JLTV. To ważny krok w modernizacji Lietuvos kariuomenė. Cieszymy się z naszej pogłębiającej się współpracy wojskowej z USA. Projekt ten przyczynia się i pokazuje nasze chęci oraz działania na potrzeby ochrony wschodniej flanki NATO – powiedział wiceminister Abukevičius.

JLTV trafiły z USA do Europy drogą morską. Wyładowane zostały w Niemczech. Na Litwę zaś przetransportowano je drogą lądową na lawetach. Pojazdy dostarczono bez uzbrojenia. Stanowiska uzbrojenia z wkm M2 QCB kal. 12,7 mm zostaną dostarczone oddzielnie. Oprócz pojazdów i uzbrojenia umowa obejmuje dostawę części zamiennych, narzędzi, wyposażenia dodatkowego, szkolenie personelu i obsługę techniczną pojazdów. Dostawy zamówionych elementów zakończone zostaną w 2024 (Protectory dla litewskich JLTV, 2020-04-16).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.