Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Trzy państwa rezygnują z zakupu Su-35

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, Transakcje, 05 stycznia 2022

Jak donosi portal Defence-blog rządy Egiptu, Algierii i Indonezji zainteresowane pozyskaniem rosyjskich samolotów bojowych Suchoj Su-35 zrezygnowały z ich zakupu. Powodem mają być sankcje nałożone na Federację Rosyjską, które pozbawiają ją możliwości wyposażenia samolotów w niezbędne importowane komponenty.

 Jednym z głównych powodów rezygnacji z zakupów Su-35 są problemy z importem ich podzespołów, w tym elementów radarów i awioniki / Zdjęcie: Rosoboroneksport

W związku z prowadzeniem coraz bardziej agresywnej polityki w Europie na Rosję w ostatnich miesiącach zostały nałożone kolejne międzynarodowe sankcje ekonomiczne. Dotykają one rosyjskiego przemysłu naftowego, obronnego, transferu towarów podwójnego zastosowania i wrażliwych technologii. Ich efektem jest m.in. brak możliwości wyposażenia rosyjskich samolotów Su-35 w importowane do tej pory podzespoły. Dotyczy to anten fazowanych dla stacji radiolokacyjnych i elementów awioniki, które były pozyskiwane od państw europejskich i od Izraela. Nie udało się znaleźć dla nich zamienników. Rosjanie poprosili potencjalnych klientów o wydłużenie czasu oczekiwania na rozwiązanie zaistniałych problemów.

Mimo rosyjskich prób Indonezja zrezygnowała z zakupu Su-35. Poinformował o tym dowódca indonezyjskich wojsk lotniczych marszałek Fadjar Prasetyo. Wstrzymana została także realizacja zamówienia na 30 samolotów Su-35 dla Egiptu. Oznacza to, że kilkanaście wyprodukowanych do tej pory samolotów nie zostanie skompletowanych i dostarczonych do odbiorcy do czasu rozwiązania problemu. Z kolei Algieria rezygnując z zakupu Su-35 zamierza skupić się na modernizacji posiadanych Su-30SM (Iran otrzyma Su-35S i S-400 w 2022?, 2022-01-03, Pierwsze Su-35 dla Egiptu, 2020-07-24).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.