Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Jeden M-ATV za 1,4 mln USD

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Wojska lądowe, 05 listopada 2009

W czasie specjalnej konferencji, prezentującej nowe, lżejsze samochody patrolowe klasy M-ATV, wysocy rangą przedstawiciele Pentagonu ujawnili m.in., że całkowity koszt jednego wozu, wraz z wyposażeniem i transportem do Afganistanu, wynosi 1,4 mln USD.

Pierwszy M-ATV dostarczony do Afganistanu na pokładzie C-17 Globemaster III. Przedstawiciele Oshkosh zapewniają, że zakład wyprodukuje ponad 5200 wozów do marca 2010 / Zdjęcie: USAF

M-ATV (MRAP-All Terrain Vehicle), zgodnie z nazwą, są wersją samochodów patrolowych, jednak o zmniejszonej masie i zdolnych do poruszania się w terenie. Klasyczne pojazdy klasy MRAP, choć mające wysoką odporność na wybuchy min i improwizowanych ładunków wybuchowych, charakteryzują się ograniczonymi możliwościami trakcyjnymi. W przypadku największych, o masie do 30 t, problemem jest nawet poruszanie się po drogach lokalnych.

O ile w Iraku opancerzenie odgrywało rolę decydującą, w Afganistanie, o bardzo słabej infrastrukturze transportowej, na plan pierwszy wysuwa się mobilność. Z konieczności, do większości patroli w terenach trudnodostępnych wykorzystywane są w wojskach USA opancerzone wersje samochodów Humvee, które jednak są bardzo słabo zabezpieczone przed wybuchami min. Tymczasem to właśnie miny i improwizowane ładunki wybuchowe są najbardziej częstą przyczyną strat żołnierzy koalicji.

Docelowo Pentagon zamierza zakupić opancerzone samochody terenowe nowej generacji, Joint Light Tactical Vehicle (JLTV), jednak jako rozwiązanie przejściowe wybrano właśnie M-ATV, okreslane również jako mini-MRAP. 30 czerwca przetarg na dostawy nowych pojazdów wygrał Oshkosh, pokonując 5 innych oferentów (zobacz: M-ATV dla Oshkosha). Dzień później został zawarty kontrakt na dostawę partii 2244 pojazdów, o wartości 1,06 mld USD (do tej pory zamówiono łącznie 5219 egz.). Pierwsze, 15-tonowe samochody, przewożące 5 żołnierzy, zostały przekazane kontyngentowi w Afganistanie po zaledwie 3 miesiącach (zobacz: M-ATV w Afganistanie).

Przedwczorajsza konferencja przedstawicieli Pentagonu miała na celu przybliżenie opinii publicznej szczegółów programu. Ujawniono, że resort obrony zamierza otrzymać ponad 6500 M-ATV (wcześniej podawano z reguły liczbę o 500 mniejszą). Do tej pory wojsko odebrało ok. 690 pojazdów, z czego 41 trafiło do Afganistanu do celów szkoleniowych.

Ich koszt jednostkowy wynosi 437 tys. USD. Jednak wraz z wyposażeniem (broń, system łączności, pakiet części zamiennych) oraz ceną transportu do Afganistanu, realny koszt jednego M-ATV wzrasta do 1,4 mln USD.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.