Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Filipiny odebrały 15 moździerzy M125A2

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 12 stycznia 2022

Dywizja Pancerna Hukbong Katihan ng Pilipinas (wojsk lądowych Filipin) – stacjonująca w Camp O'Donnell w mieście Capas w prowincji Tarlac – odebrała 15 moździerzy samobieżnych M125A2. Przekazanie sprzętu miało miejsce 29 grudnia 2021. Obecnie uzbrojenie znajduje się w dyspozycji Komitetu Kontroli Technicznej i Odbioru.

15 moździerzy samobieżnych M125A2 w nieujawnionej bazie wojskowej na Filipinach. Przestrzeń służącą do transportowania żołnierzy zaadaptowano na potrzeby osadzenia 120-mm moździerza chowanego w czasie transportu / Zdjęcie: MO Filipin

 

Po pozytywnym przejściu inspekcji w 1. kw, br. M125A2 trafią do jednostek macierzystych i wejdą do służby po przeszkoleniu obsług. Rzecznik filipińskich wojsk lądowych płk Xerxes Trinidad powiedział, że 120-mm moździerze samobieżne zostały dostarczone z zapasów izraelskiego przedsiębiorstwa Elbit Systems. Pojazdy pozyskano w ramach programu modernizacji sił zbrojnych o kryptonimie Horizon 2.

Nowe pojazdy opancerzone wzmocnią zdolności armii do radzenia sobie z nieustannie ewoluującymi zagrożeniami. Dzięki realizacji nadchodzących dużych projektów modernizacyjnych armia filipińska jest na dobrej drodze do ustanowienia zdolności do reagowania na wiele konwencjonalnych i asymetrycznych zagrożeń – powiedział szef Hukbong Katihan ng Pilipinas, gen. dyw. Romeo Brawner Jr.

M125A2 to składa się ze zmodyfikowanego podwozia transportera opancerzonego rodziny M113 z moździerzem Cardom zamontowanym na wysokości przedziału desantowego. Moździerz ma donośność 7 km i maksymalną szybkostrzelność 16 strz./min, a do jego obsługi potrzebnych jest od 2 do 4 ludzi. Przygotowanie do oddania pierwszego strzału zajmuje 30-60 s. Przystosowany jest do realizacji taktyki zwanej shoot and scoot, polegającej na wystrzeleniu pocisku i natychmiastowej zmianie pozycji ogniowej. Dla żołnierzy na Filipinach Cardom będzie znaczną pomocą i skokiem jakościowym. Dobitnym przykładem potrzeby zakupu sprzętu tego rodzaju było oblężenie miasta Marawi na wyspie Mindanao w 2017 i ujawnione braki w zakresie siły ognia (zwłaszcza pośredniego) i opancerzenia. Dowódca Dywizji Pancernej, gen. dyw. Efren Baluyot, powiedział, że nowe moździerze samobieżne zapewnią silne wsparcie ogniem pośrednim dla pododdziałów zmechanizowanych, jednocześnie poprawiając ich mobilność.

Dostawa M125A2 jest kolejną w ostatnim czasie, którą Filipiny odebrały z Izraela. Pod koniec 2021 Hukbong Katihan ng Pilipinas miały odebrać 20 czołgów lekkich Elbit Systems Sabrah. Manila otrzyma ostatnie 10 szt. do 2023 (Filipiny oczekują na Sabrah, 2021-12-24). W ramach modernizacji sił zbrojnych Filipin pozyskano też 155-mm samobieżne armatohaubice kołowe ATMOS 2000 6x6, które trafiły do wyposażenia dwóch baterii artylerii samobieżnej. Źródła nie są zgodne w sprawie ich liczby, podając od 8 do 12 (w drugim przypadku oznaczałoby to wypełnienie postanowień kontraktu). ATMOS 2000 dołączą do 12 odebranych w 2017 155-mm haubic ciągnionych Soltam M-71, które służą w wojskach lądowych armii i piechocie morskiej (ATMOS 2000 już na Filipinach, 2021-12-31).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.