Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Tysięczny lot M-346

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 05 listopada 2009

Przedstawiciele Alenia Aermacchi poinformowali, że 3 prototypy M-346 do tej pory odbyły już tysiąc lotów. Te samoloty szkolno-bojowe zostały już wybrane przez wojska lotnicze Włoch i ZEA. Oferowane są również Polsce.

Wszystkie trzy, istniejące egz. M-346. Od 2004 odbyły one łącznie tysiąc lotów / Zdjęcie: Alenia Aeronautica

Pierwszy M-346, pochodna Jaka 130, wzbił się w powietrze w 15 lipca 2004. Później do programu prób dołączył drugi prototyp. Wreszcie w lipcu ubiegłego roku odbył się oblot 3. samolotu - wzorca maszyn seryjnych - o zmniejszonej masie i ze zmodernizowanym kokpitem (zobacz: Oblot przedprodukcyjnego M-346).

Wczoraj przedstawiciele Alenia Aermacchi poinformowali, że samoloty te mają za sobą 1000 lotów. Na wynik ten złożyły się działania, związane z programem rozwojowym, a także loty promocyjne i w ramach testów, w przetargach w ZEA oraz Singapurze.

W grudniu ubiegłego roku jeden z prototypów przekroczył prędkość dźwięku, osiągając Ma1,17 i stając się dzięki temu najszybszym, rodzimym samolotem w historii włoskiego lotnictwa.

Informacja ta jest istotna również z polskiego punktu widzenia. M-346 jest jedną z konstrukcji, która weźmie udział w przetargu na samolot LIFT dla Sił Powietrznych RP. Pierwsze egz. nowych samolotów (w grę wchodzi również koreański T-50 oraz używane i/lub nowe Hawki), powinny trafić do Dęblina w 2013, w momencie wycofania ostatnich Iskier.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.