Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rosjanie wrócili z Kazachstanu

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, Wojska specjalne, 15 stycznia 2022

Ministerstwo Obrony FR poinformowało, że żołnierze sił pokojowych ODKB powrócili dziś z misji w Kazachstanie, gdzie uczestniczyli w tłumieniu rozruchów. 10 samolotów transportowych Ił-76 przewiozło część z nich – wraz ze sprzętem – na lotnisko Siewiernyj koło Iwanowa. Tam wzięli udział w odprawie podsumowującej misję. Teraz są przewożeni do miejsc stałego zakwaterowania.

Żołnierze, którzy powrócili z misji pokojowej w Kazachstanie po opuszczeniu pokładu samolotu transportowego Ił-76MD na lotnisku Siewiernyj koło Iwanowa / Zdjęcie: MO FR

Manifestacje w Kazachstanie rozpoczęły się 2 stycznia 2022. Bezpośrednim powodem ich wybuchu była znaczna podwyżka cen ciekłego gazu do napędu samochodów. Manifestacje szybko przekształciły się w rozruchy z użyciem broni (164 ofiary rozruchów w Kazachstanie, 2022-01-09). Władze Kazachstanu, które nie potrafiły sobie z nimi poradzić, zwróciły się o pomoc do ODKB (Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym). Swe wojska do tego kraju skierowała Rosja, Białoruś, Armenia, Kirgistan i Tadżykistan (Wojska ODKB w Kazachstanie, 2022-01-06). Jednostki z tych państw zabezpieczały przede wszystkim obiekty strategiczne, takie jak kosmodrom w Bajkonurze.

Wycofywanie sił pokojowych ODKB z Kazachstanu rozpoczęło się 13 stycznia 2022. Rosjanie w operacji wykorzystali 18 samolotów transportowych, w tym 15 Ił-76 i 3 An-124. Część z nich przewiozła wracających żołnierzy na lotnisko Czkałowskij pod Moskwą.

Wszyscy żołnierze misji ODKB mają opuścić Kazachstan do 19 stycznia 2022.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.