Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Otwarcie garaży w Wesołej

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 17 stycznia 2022

Dzisiaj, 17 stycznia 2021, w garnizonie 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej otwarta została infrastruktura na potrzeby stacjonujących tam czołgów Leopard 2. Obejmuje ona dwa budynki garażowe ze 128 miejscami postojowymi dla czołgów, zaplecze socjalne dla personelu i zaplecze techniczne do obsługi czołgów.

Leopardy 2 z Wesołej po blisko 5 latach od momentu przeniesienia z Żagania doczekały się nowoczesnej infrastruktury / Zdjęcie: MON

Budynki garażowe zostały nowocześnie wyposażone w układy wentylacji, systemy przeciwpożarowe i teletechniczne. Według komunikatu resortu obrony są one ergonomiczne, energooszczędne i spełniają najwyższe standardy użyteczności. W czasie prac wykonano również niezbędne uzbrojenie terenu w sieci podziemne, takie jak kanalizacja deszczowa, sanitarna, sieć energetyczna i oświetlenie terenu. Budowa infrastruktury była realizowana na podstawie umowy z 14 października 2019. Inwestorem był Stołeczny Zarząd Infrastruktury, zaś za realizację prac odpowiadało przedsiębiorstwo AMW SINEVIA (Garaże dla Leopardów z Wesołej, 2019-11-15).

Zrealizowanie inwestycji oznacza, że po blisko 5 latach od przeniesienia Leopardów 2 na wschód najnowsze czołgi SZ RP nie będą przechowywane pod gołym niebem. Pierwszy batalion Leopardów 2 na podstawie decyzji poprzedniego szefa resortu obrony przeniesiono z 34. Brygady Kawalerii Pancernej w 2017 a drugi w 2018. Wpłynęło to na kilkuletnie ograniczenie gotowości bojowej dwóch brygad Wojsk Lądowych. Ponadto długotrwałe przechowywanie czołgów w nieodpowiednich warunkach narażało czołgi na częstsze awarie i utrudniało ich obsługę z powodu braku odpowiedniej infrastruktury na miejscu. Resort obrony zapowiedział, że wkrótce do nowo wybudowanych garaży zostaną skierowane planowane do zakupienia Abramsy, zaś Leopardy 2 ponownie zostaną przeniesione (MON kupuje Abramsy, 2021-07-14).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.