Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

K21-105 oferowany Indiom

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 19 stycznia 2022

Hanwha Defense przygotowuje się do złożenia kompleksowej oferty dla indyjskiego ministerstwa obrony, które w kwietniu 2021 zainicjowało przetarg na 350 czołgów lekkich. Południowokoreańskie przedsiębiorstwo jest gotowe zaoferować K21-105. 13 stycznia 2022 jego rzecznik prasowy poinformował, że wozowi towarzyszyć będzie szeroka propozycja w zakresie wsparcia indyjskiego przemysłu obronnego.

K21-105 może rozwijać prędkość 70 km/h i brodzić w wodzie z prędkością 6 km/h, a jego zasięg wynosi 450 km / Zdjęcie: Hanwha Defense

Podejście Hanwha Defense w negocjacjach dotyczących udziału w programie lokalnych przedsiębiorstw branży obronnej ma być bardzo elastyczne. K21-105 dla Indii zostanie wyposażony w aktywne i pasywne systemy ochrony pojazdu, ale podkreśla się, że czołg lekki jest bardzo podatny na każdy wzrost masy. Ujawniono, że w czołgu zainstalowane będą: system ostrzegania o opromieniowaniu wiązką lasera, układ chroniący przed skutkami użycia broni NBC i układ automatycznego gaszenia pożaru w przedziale bojowym. Poza tym producent jest otwarty na dalsze życzenia potencjalnego odbiorcy i doposażenie pojazdu.

K21-105 opracowały wspólnie belgijska CMI Defense i Doosan DST z Republiki Korei. Pojazd powstał poprzez połączenie kadłuba bwp K21 z wieżą Cockerill. Długość to 7 m (z lufą skierowaną do przodu – 8,5 m), szerokość – 3,4 m, a wysokość – 3 m.

Na kadłubie posadowiono dwuosobową wieżę CT-CV 105HP, która jest uzbrojona w stabilizowaną, wysokociśnieniową 105-mm armatę gwintowaną i 7,62-mm km. Działo przystosowano do wystrzeliwania standardowej amunicji NATO, w tym inteligentnej. Dzięki temu możliwe jest rażenie celów w odległości do 4000 m. Z armaty można też wystrzeliwać pociski przeciwpancerne Falarick 105 z głowicą tandemową, które naprowadzane są półautomatycznie laserowo i przebijają pancerz zasadniczy o grubości nie mniejszej niż 550 mm ekranowany warstwą pancerza reaktywnego.

Jak na razie południowokoreańska konstrukcja ma dwóch rywali. Rosjanie są gotowi zaoferować lekki czołg pływający Sprut-SDM1 (Sprut-SDM1 oferowany Indiom, 2021-12-16). Z kolei indyjska Organizacja Badań i Rozwoju Obronnego (DRDO) wyraża chęć opracowana lokalnego czołgu lekkiego na podwoziu 155-mm armatohaubicy samobieżnej K9 Vajra-T.

Hindusi publikując wymagania, założyli, że masa bojowa czołgu nie może przekraczać 25 t. Obsługiwany ma być przez załogę liczącą 2 lub 3 żołnierzy. Ogólnie sformułowane wymagania zakładają pozyskanie pojazdu o dużej mobilności, małym nacisku na podłoże i relatywnie dużej sile ognia. Nowe Delhi chce, aby mógł być transportowany w ładowni samolotów Ił-76MD i C-17A Globemaster III. Czołg ma być wyposażony w ASOP a także środki ochrony przed atakiem bsl i amunicji krążącej (Indie zainteresowane czołgami lekkimi, 2021-05-04).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.