Dyrektor generalny Rosoboroneksportu Aleksander Michiejew poinformował, że w postępowaniu na czołgi lekkie dla Indii weźmie udział rosyjski Sprut-SDM1. Wraz z czołgami w ofercie znajdzie się również propozycja transferu technologii i możliwość lokalnej produkcji w Indiach wybranych podzespołów Spruta.
Hindusi zamierzają pozyskać około 350 czołgów lekkich w ramach programu Combat Vehicle Platform. Czołgi mają mieć masę poniżej 25 t, zaś załoga ma liczyć 2-3 żołnierzy. Pojazd ma mieć opancerzenie spełniające wymagania STANAG 4569, dużą siłę ognia i dobrą mobilność.
Czołg ma mieć możliwość wystrzeliwania ppk z lufy i stosowania amunicji programowalnej, współpracujących z nowoczesnym SKO. Stosunek mocy do masy ma wynosić co najmniej 25 KM/t. Pojazd ma też mieć zdolność brodzenia, a opcjonalnie także pływania. Dodatkowo zdolności wozu mają być zwiększone dzięki systemowi ochrony aktywnej, systemu zarządzania polem walki i środkami walki elektronicznej.
Ich zakup związany jest napięciami granicznymi, zwłaszcza w górzystych obszarach granicy z ChRL. Chińczycy używają w tamtym rejonie własnych czołgów lekkich. Brak tego typu uzbrojenia po stronie Indii ogranicza ich możliwości odpowiedzi na takie zagrożenie.
Teoretycznie rosyjski Sprut-SDM1 spełnia zasadnicze wymagania stawiane CVP. Jego istotną zaletą jest uzbrojenie w -postaci 125-mm gładkolufowej armaty 2A75, która strzela taką samą amunicją jak używane w Indiach czołgi T-72 i T-90. Na początku 2022 mają się zakończyć próby najnowszej wersji Spruta, a następnie rozpoczną się przygotowania do produkcji seryjnej (Trwają próby Sprut-SDM1, 2021-07-22).
Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym rosyjskiej ofercie jest podpisana rosyjsko-indyjska umowa w sprawie współpracy wojskowej i technicznej w latach 2021-2031. Została ono zawarta 6 grudnia 2021 przez Ministra Obrony FR Siergieja Szojgu i jego indyjskiego odpowiednika Rajnatha Singha (Indie zainteresowane czołgami lekkimi, 2021-05-04).