Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ukraina zainteresowana niemieckim uzbrojeniem

Strategia i polityka, Publikacje, 07 lutego 2022

Według informacji niemieckich mediów Ukraina wysłała do niemieckich resortów obrony i spraw zagranicznych listę sprzętu wojskowego, na którą zgłasza duże zapotrzebowanie. Berlin jednak ponownie odrzucił możliwość dostaw broni śmiercionośnej.

Niemcy do tej pory zadeklarowały przekazanie Ukrainie 5000 hełmów i mobilnego szpitala polowego / Ilustracja: Twitter - @oleksiireznikov

Wysłany szczegółowy wykaz sprzętu objął systemy obrony powietrznej średniego zasięgu, ppzr, przenośne systemy walki elektronicznej do zwalczania bsl, systemy broni mikrofalowej i walki elektronicznej, roboty saperskie, pojazdy przeciwminowe, noktowizory, obserwacyjne urządzenia optoelektroniczne i amunicję. W przesłanym dokumencie podkreślono, że chodzi wyłącznie o broń defensywną. Wcześniej pojawiały się także informacje na temat zainteresowania Kijowa niemieckimi fregatami typu K130.

Niemcy zapowiedziały dotychczas przekazanie Ukrainie jedynie 5000 hełmów i środków na mobilny szpital polowy. Oficjalny dokument w sprawie przekazania hełmów został opublikowany dzisiaj, 7 lutego 2022. Symboliczne wsparcie ze strony Berlina spotkało się z negatywnym odbiorem władz Ukrainy, bowiem Niemcy są uważane za kluczowego partnera. Szczególnie, że nawet mniejsze i mniej zamożne państwa udzieliły Ukrainie znacznie większego wsparcia. Jest jednak bardzo mało prawdopodobne, by Niemcy przekazały Ukrainie najbardziej zaawansowane systemy uzbrojenia, takie jak systemy obrony powietrznej i korwety (Czechy i Niemcy wesprą Ukrainę, 2022-01-27).

Wydawało się, że pewne zmiany w powściągliwej polityce Berlina zajdą wraz z planowaną wizytą kanclerza Niemiec Olafa Scholza na Ukrainie, który odwiedzi Kijów 14 lutego. Jednak według najnowszych doniesień mediów polityk podtrzymał stanowisko o niewysyłaniu broni śmiercionośnej w rejony konfliktu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.