Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Test chińskiego ppzr QW-12

Obrona powietrzna, Wojska lądowe, 17 lutego 2022

Chińska państwowa telewizja CCTV opublikowała materiał prezentujący zdolności najnowszego ppzr QW-12 naprowadzanego na podczerwień. Pokaz odbył się na północy Chin i obejmował zniszczenie dwóch typów celów imitujących śmigłowiec i samolot odrzutowy lub pocisk manewrujący.

QW-12 jest następcą znanych ppzr QW-2 / Zdjęcie: CCTV

W czasie testu zestrzelono specjalnie zaprojektowany cel, który symulował sygnaturę termiczną wolno poruszającego się śmigłowca. Po wystrzeleniu QW-12 w kierunku celu ten odpalił 8 flar mających zmylić pocisk, co jednak się nie udało. Chiński ppzr potwierdził zatem wysoką odporność na środki przeciwdziałania.

Drugim celem był 122-mm pocisk rakietowy poruszający się z prędkością 360 m/s i symulujący samolot odrzutowy lub pocisk manewrujący. Również w tym przypadku został on skutecznie porażony na kursie spotkaniowym. W tym przypadku z racji niewielkich gabarytów celu nie uzyskano bezpośredniego trafienia, który został porażony odłamkami głowicy bojowej QW-12 dzięki laserowemu zapalnikowi zbliżeniowemu.

QW-12 jest następcą pocisku QW-2. Może być używany w wersji przenośnej lub montowanej na pojazdach. Według chińskich ekspertów jest to jeden z najbardziej zaawansowanych pocisków tej klasy na świecie (Kirgistan kupił Flying Leopard 6C, 2020-09-20, QW-2 dla Sudanu Południowego, 2015-03-16).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.