Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Sankcje UE na Sudan Południowy

Strategia i polityka, 16 lipca 2014

Zakaz sprzedaży uzbrojenia i sankcje indywidualne to odpowiedź Unii Europejskiej na przeciągający się konflikt wewnętrzny w Sudanie Południowym.

Nowe sankcje UE skrytykowali już przedstawiciele rebeliantów. Oskarżają oni Unię, że ta nie dostrzega winy, jaka – w ich ocenie – spoczywa na etnicznych Dinkach oraz prezydencie Kiirze, którzy mieli sprowokować obecny konflikt / Zdjęcie: Sudan Tribune

Państwa UE zgodziły się na utrzymanie w mocy obowiązującego embarga na handel uzbrojeniem z którąkolwiek ze stron konfliktu w Sudanie Południowym. Dodatkowo, Bruksela wprowadziła sankcje indywidualne, w tym zakaz wjazdu na teren Wspólnoty oraz zamrożenie kont bankowych, obejmujące 6 osób, powiązanych z rządem w Dżubie oraz rebeliantami.

Sankcjami objęty został m.in. Peter Gadet (na zdjęciu). To były generał sił zbrojnych Sudanu Południowego, który zdezerterował i dołączył do rebeliantów, a także generał Santino Deng Wol, dowódca 3. Dywizji Piechoty. Obaj oskarżani są o łamanie porozumień pokojowych oraz zbrodnie przeciwko ludności cywilnej, których mieli dopuścić się podczas walk o miasto Bentiu.

Położone na bogatej w złoża surowców energetycznych, w tym ropy naftowej, północny Sudanu Południowego, miasto kilkukrotnie przechodziło w kwietniu z rąk do rąk. Za każdym razem, jego odbijaniu towarzyszyły czystki etniczne.

Zarzewiem obecnego konfliktu były walki, jak w grudniu 2013 wybuchły między żołnierzami wywodzącymi się z dwóch dominujących w Sudanie Południowym grup etnicznych, Dinków – z których wywodzi się prezydent Salva Kiir Mayardit – oraz Nuerów, którym przewodzi były wiceprezydent, Riek Machar (Ofensywa rebeliantów w Sudanie Południowym, 2014-02-18, Zamach stanu w Sudanie Południowym?, 2013-12-17).

Szacuje się, że w wyniku półrocznego konfliktu życie straciło ok. 10 tys. ludzi, w większości cywilów. Co najmniej milion obywateli Sudanu Południowego musiało uciekać przed skutkami toczonych walk. Straty odnotowała też misja ONZ w Sudanie Południowym, UNMISS (United Nations Mission in the Republic of South Sudan; ONZ traci żołnierzy w Sudanie, 2013-12-20).

W obawie o życie i zdrowie własnych obywateli, USA wysłały do Sudanu 150 żołnierzy USMC, którzy pomogli w ewakuacji amerykańskich przedstawicielstw dyplomatyczno-konsularnych (USA wyślą Marines do Sudanu, 2013-12-24). Waszyngton zwiększył też liczebność swojego kontyngentu stacjonującego w bazie wojsk lotniczych Hiszpanii w Morón na południu kraju (USMC zwiększają kontyngent w Moron, 2014-03-10).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.