Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Indonezja odebrała 7 wwo Ranpur Badak

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 23 lutego 2022

27 stycznia 2022 Tentara Nasional Indonesia Angkatan Darat (indonezyjskie wojska lądowe) otrzymały 7 wozów wsparcia ogniowego Ranpur Badak 6x6 dostarczonych przez PT. Pindad. Dwa z nich przydzielono do Komando Strategis Angkatan Darat (Kostrad, dowództwa strategicznego).

Wwo Badak opracowano w celu wypełnienia luki po pojazdach opancerzonych FV601 Saladin, które w 2016 przeszły ograniczoną modernizację. Ich wartość bojowa jest jednak niewielka / Zdjęcie: Domena publiczna

Pojazdy od razu poddano testom operacyjnym, aby upewnić się, że są gotowe do realizacji zadań, po czym mają osiągnąć gotowość operacyjną. Oprócz pojazdów Ranpur Badak Dżakarta odebrała 26 wozów Anoa 6x6 w wersji transportera i wozu dowodzenia (Komando) i 10 wozów Komodo 4x4.

Badak/Ranpur to wóz wsparcia ogniowego bazujący na kadłubie transportera Anoa. Produkowany jest przez PT. Pindad we współpracy z belgijską firmą CMI Defence. Zaprojektowany został zgodnie z wymaganiami indonezyjskich wojsk lądowych. Jego premiera odbyła się na wystawie IndoDefence 2014 w Dżakarcie. Opracowano dla niego system wieżowy Cockerill z możliwością stosowania armat o kalibrach od 25 do 105 mm. Pojazdy Badak są także wyposażone w Systemy Samoosłony Pojazdu SSP-1 OBRA-3 produkowane i dostarczane przez warszawskie PCO S.A.

SSP-1 OBRA-3 służy do wykrywania i ostrzegania załogi pojazdu o opromieniowaniu laserowym z źródeł laserowych przeciwnika, takich jak dalmierze laserowe lub podświetlacze oraz umożliwia automatyczne wystrzelenie granatów dymnych w celu błyskawicznego postawienia zasłony dymnej. PCO S.A. rozpoczęło współpracę z PT. Pindad w 2018 roku dostarczając system samoosłony pojazdu na prototyp średniego czołgu MMWT Harimau. Następnie rozszerzyło współpracę o dostawy systemów SSP-1 OBRA-3 na seryjne pojazdy Badak.

Proces produkcji, testów i wdrożenia Badaków do służby nie odbył się jednak bez problemów. W 2016 Indonezyjczycy zamówili 50 pojazdów tego typu licząc na szybkie dostawy. Okazało się jednak, że układ napędowy pojazdów nie spełnia wymagań. W rozwiązanie problemów zaangażowano irlandzkie przedsiębiorstwo Timoney, które dostarczyło modułowy system przeniesienia napędu, nową skrzynię biegów i układ kierowania. Kłopoty spowodowały redukcję zamówienia z 50 do 14 pojazdów.

Badakma masę 16,5 t. Załogę stanowi 3 żołnierzy. Wyposażony w turbodoładowany silnik diesla o mocy 340 KM jest w stanie rozpędzić się do prędkości maksymalnej 80 km/h i ma zasięg 600 km. Lekko opancerzony kadłub zapewnia ochronę poziomu 3 według STANAG 4569.

Na kadłubie zamontowano wieżę Cockerill CSE 90 LP uzbrojoną w niskociśnieniową, 90-mm armatę MkIII M-A1, współosiowy 7,62-mm km (drugi zamontowano po lewej stronie uzbrojenia głównego) i 8 wyrzutni granatów dymnych kal. 76 mm (po 4 z każdej strony wieży). Pancerz wieży zapewnia ochronę poziomu 1 według STANAG 4569 (z możliwością dopancerzenia do poziomu 4, Prezentacja czołgu Kaplan MT, 2017-10-08, Indonezyjski wwo Badak, 2014-11-13).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.