Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rosyjski bsl rozbił się w Rumunii

Strategia i polityka, Wypadki, Bezzałogowce, Konflikty zbrojne, 16 marca 2022

W niedzielę, 13 marca 2022, w rumuńskim okręgu Bistrița-Năsăud w gminie Dumitra na północy kraju, 100 km od granicy z Ukrainą, rozbił się mały bezzałogowiec. Został on zidentyfikowany jako rosyjski rozpoznawczy bsl Orłan-10. Rumuńska policja już rozpoczęła dochodzenie w tej sprawie.

Rosyjski bsl Orłan-10 znaleziony przy jednym z domostw w Rumunii / Zdjęcie: Twitter

Jak na razie nie jest znana przyczyna zdarzenia. Można przypuszczać, że podobnie jak w przypadku niedawnego incydentu z ukraińskim bsl Tu-141 rozbitym w Chorwacji, także w tym przypadku mogło dojść do awarii bezzałogowca lub błędu operatora. Zawieść mógł na przykład układ nawigacji. Według dostępnych zdjęć bsl nie uległ poważnym uszkodzeniom i w jednym kawałku wylądował przy jednym z domów.

Nie jest to pierwszy przypadek naruszenia przestrzeni powietrznej państwa NATO przez rosyjski bezzałogowiec. 14 marca dowództwo ukraińskich wojsk lotniczych poinformowało, że rosyjski rozpoznawczy bsl Forpost naruszył polską przestrzeń powietrzną kierując się nad terytorium Ukrainy, nad którym został zniszczony. Informacja nie została jednak potwierdzona przez źródła rządowe (Tu-141 zestrzelony nad Krymem, 2022-03-11, Ukraiński Tu-141 rozbił się pod Zagrzebiem, 2022-03-11).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.