Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

TF-X z silnikami Rolls-Royce

Transakcje, Przemysł lotniczy, Lotnictwo wojskowe, 16 marca 2022

Rolls-Royce i tureckie przedsiębiorstwo Kale podpisały umowę o współpracy przy opracowywaniu silnika dla projektowanego przez TUSAS tureckiego samolotu wielozadaniowego TF-X. Oba przedsiębiorstwa utworzą spółkę joint-venture TAEC, w której Turcy będą mieli 51% udziałów.

TF-X będzie napędzany dwoma silnikami opracowanymi przez TAEC. Ma osiągać wysokość 12 000 m i prędkość Ma 1,8 / Ilustracja: TUSAS

Zaangażowanie brytyjskiego koncernu ma związek z kilkoma nieudanymi próbami samodzielnego zaprojektowania odpowiednich silników przez Turcję. Szef tureckiej Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB, Dyrekcji Przemysłu Obronnego) (SSB) İsmail Demir podał, że niepowodzeniem zakończyło się 5 lub 6 prób zbudowania silnika.

Rolls-Royce oferował swoje usługi Turcji już w 2017, a bazą nowego napędu miał być silnik EJ200. W 2019 koncern wycofał się ze współpracy z powodu sporu związanego z prawami własności intelektualnej. W 2020 minister spraw zagranicznych Turcji Mevlüt Çavuşoğlu powiedział, że jego kraj chciałby powrócić do rozmów z Rolls-Royce’em na temat silnika, co jak widać zakończyło się powodzeniem.

Prototyp TF-X ma zostać oblatany w 2026 roku, a do służby samolot ma wejść cztery lata później. Pierwszy prototyp ma być napędzany amerykańskimi silnikami GE F110. Myśliwiec jest projektowany z myślą o zastąpieniu w latach 2030. tureckiej floty F-16C/D. TF-X ma być samolotem wielozadaniowym ze szczególnym naciskiem na zwalczenie celów powietrznych (Turecki ośrodek badań aerodynamicznych , 2021-06-18, GE F110 do napędu prototypów TF-X, 2018-11-02).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.