Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Royal Navy testowała bezzałogowce

Bezzałogowce, Marynarka wojenna, 22 marca 2022

Royal Navy przeprowadziła testy nawodnych bezzałogowców Saildrone Explorer w Zatoce Perskiej u wybrzeży Bahrajnu. Jednostki podporządkowano dowództwu Operacji Sentinel, mającej na celu zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony żeglugi w rejonie Bliskiego Wschodu.

Testowane bezzałogowce wykryły niezidentyfikowany statek handlowy, który został skontrolowany przez bahrajńską korwetę Al Muharraq

Grupa zadaniowa operująca w tamtym rejonie złożona jest zarówno z małych jednostek patrolowych, jak również z dużych okrętów, takich jak fregata HMS Montrose (F236) typu 23. Bezzałogowe Saildrone służyły do wspierania jednostek załogowych patrolując wyznaczone i zaprogramowane obszary morskie.

W przypadku wykrycia niezidentyfikowanego obiektu ostrzegały dowództwo operacji umożliwiając reakcję. Podczas testów bezzałogowiec wziął udział w przechwyceniu i sprawdzeniu niezidentyfikowanej jednostki cywilnej przez bahrajńską korwetę Al Muharraq (51). Kontrola wykazała, że statek handlowy nie stanowi zagrożenia. W czasie inspekcji bezzałogowce kontynuowały monitorowanie ruchu morskiego stale przesyłając informacje do centrum dowodzenia operacji.

Bezzałogowce Saildrone Explorer zostały wypożyczone od US Navy / Zdjęcia: Royal Navy

Dzięki użyciu lekkich bezzałogowców napędzanych siłą wiatru i zasilanych energią słoneczną możliwe jest długotrwałe patrolowanie obszarów morskich bez konieczności uzupełniania zapasów i paliwa. Współpraca jednostek załogowych i bezzałogowych wydanie zwiększa też patrolowany obszar. Testy miały pokazać użyteczność i rozwój zdolności zapewnianych przez morskie bezzałogowce.

Saildrone Explorer zostały wypożyczone Royal Navy przez US Navy, która testuje je od grudnia 2021 w ramach Task Force 59 (US Navy testuje Saildrone Explorer, 2021-12-15, USCG testuje bezzałogowe patrolowce, 2020-10-16).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.