Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wyposażenie Miecznika

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 22 marca 2022

Wczoraj, 21 marca 2022, rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia ppłk. Krzysztof Płatek ujawnił w mediach społecznościowych część systemów uzbrojenia i wyposażenia, jakie zostały wybrane dla przyszłych polskich fregat pozyskiwanych w programie kr. Miecznik.

/ Ilustracja: MON

3 przyszłe polskie fregaty będą oparte na brytyjskim projekcie Arrowhead 140 i zostaną wyposażone w zintegrowany system walki Tacticos produkcji Thalesa. Uzbrojenie artyleryjskie będzie stanowić armata morska kal. 76 mm OTO Melara i polski zestaw OSU-35K z armatą kal. 35 mm. Uzbrojenie przeciwlotnicze będzie się składać z pocisków CAMM – najprawdopodobniej w podstawowej wersji o zasięgu 25 km – nie podano jednak rodzaju wyrzutni pionowych (Mk 41 lub ExLS) w jakich będą przenoszone ani liczby ich komór. Do zwalczania okrętów nawodnych będą służyć pociski RBS-15. Wiele wskazuje na to, że zostaną one przeniesione z małych okrętów rakietowych typu Orkan.Mieczniki zostaną również wyposażone w wyrzutnie lekkich torped ZOP MU-90 używanych już przez Marynarkę Wojenną.

Wśród sensorów znajdzie się radar wielofunkcyjny, radar kierowania ogniem, sonar podkilowy i holowany. Informacje jakie typy radarów (z anteną obrotową lub ścianową) i sonarów będą na polskich okrętach mają zostać podane w późniejszym terminie. W części rufowej okrętów znajdzie się pokład lotniczy i hangar dla śmigłowca morskiego (Wybór dostawców Miecznika, 2022-03-04).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.