Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Brytyjscy komandosi w czasie Cold Response 22

Ćwiczenia, Wojska specjalne, Marynarka wojenna, 30 marca 2022

Pododdziały brytyjskich komandosów wydzielony ze składu Royal Marines biorą udział w ćwiczeniu NATO Cold Response 22. Ćwiczenie sojusznicze odbywające się pod przewodnictwem Norwegii jest okazją do doskonalenia współpracy komandosów z okrętami Royal Navy.

Głównym atutem użycia OP do transportu pododdziałów specjalnych jest skrytość działania / Zdjęcia: Royal Navy

Na potrzeby ćwiczenia przygotowano dwa pododdziały specjalne Royal Marines. Z jednostki 30 Commando Information Exploitation Group z siedzibą w Plymouth wydzielono Surveillance and Reconnaissance Squadron (Szwadron Rozpoznania i Wywiadu). Szwadron przeznaczony jest do pozyskiwania informacji na temat terenu, przeciwnika i wybrzeża pod kątem operacji desantowych. Personel jest przygotowany do pokonywania terenu z użyciem pojazdów terenowych, śmigłowców, spadochronów, skuterów śnieżnych, łodzi lub nart.

W czasie Cold Response 22 komandosi operowali z okrętu podwodnego o napędzie jądrowym typu Astute. Zostali oni przetransportowani na jego pokładzie za koło podbiegunowe, ok. 30 mil na wschód od Tromsø, w pobliże fiordu Lyngen. Ich zadaniem było przeprowadzenie misji rozpoznawczej w kilku niewielkich zespołach. Na ląd dotarli za pomocą łodzi. Następnie przeprowadzili rozpoznanie skalistego i oblodzonego wybrzeża działając przy temperaturach poniżej 0ºC. Jednocześnie musieli unikać wojsk przeciwnika podgrywanych przez wielonarodowe zgrupowanie sojuszników z NATO.

Choć działanie komandosów było jedynie niewielką częścią ćwiczenia Cold Response 22 wykazało ono wysoką użyteczność pododdziałów specjalnych współpracujących z okrętami podwodnymi. Głównym atutem jest w tym przypadku skrytość działania.

Drugim epizodem, w którym uczestniczyli brytyjscy komandosi były działania pododdziału wydzielonego z 40 Commado. Operował on na południe od Tromsø w ramach zespołu zadaniowego sił desantowych z jednostką flagową w postaci brytyjskiego okrętu desantowego HMS Albion (L14). Zadaniem komandosów były działania rajdowe i rozpoznawcze w rejonie Fortu Skrolsvik (niemieckich fortyfikacji z czasów II wojny światowej). Zniszczyli oni kluczową infrastrukturę symulowanego przeciwnika w okolicach fortu i zabezpieczyli teren dla pozostałych wojsk, które miały nacierać w głąb lądu (W Norwegii rozbił się MV-22 USMC, 2022-03-19, Polski udział w Brilliant Jump 22, 2022-03-15).

 
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.