Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Brytyjskie F-35B na Queen Elizabeth

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 14 października 2019

Brytyjczycy przeprowadzili wczoraj, 13 października, pierwsze próby operowania wielozadaniowych samolotów bojowych F-35B Lightning z pokładu lotniskowca HMS Queen Elizabeth (R08), typu Queen Elizabeth. To część manewrów WESTLANT 19, mających na celu doskonalenie współdziałania lotniskowcowej grupy bojowej. W ich trakcie wykonywane będą: planowanie misji, starty i lądowania i odnawianie gotowości bojowej samolotów.

Brytyjskie F-35B na pokładzie HMS Queen Elizabeth / Zdjęcia: MO W. Brytanii

W czasie ćwiczeń na Północnym Atlantyku lotniskowiec HMS Queen Elizabeth jest eskortowany przez niszczyciel rakietowy HMS Dragon (D35), typu 45, fregatę rakietową HMS Northumberland (F238), typu 23 i zbiornikowiec paliwowy RFA Tideforce (A139), typu Tide. Osłone lotniczą zapewniają śmigłowce Merlin z 814., 820. i 845. Naval Air Squadron oraz Wildcaty z 815. NAS. Na pokładzie lotniskowca znajdują się także komandosi i Royal Marines z kompani L, 42. Commando (Sukces HMS Dragon w walce z przemytem, 2018-12-21, Royal Navy na Trident Juncture 2018, 2018-10-22, RFA Tideforce w kraju, 2018-08-16).

Za sterami F-35B zasiadają piloci z 17. eskadry doświadczalnej Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii). Jako pierwszy na pokładzie HMS Queen Elizabeth wylądował Wing Commander (ppłk) Adam Curd z RAF, który stwierdził: Po raz pierwszy wylądowałem na lotniskowcu. To wyjątkowa chwila nie tylko dla mnie, ale dla całego zespołu, który doprowadził nas do tego milowego kroku dla lotnictwa morskiego i obronności Wielkiej Brytanii.

Resort obrony W. Brytanii zamierza zgłosić wstępną zdolność operacyjną lotniskowca HMS Queen Elizabeth do końca 2020. Pierwsza misja operacyjna dla zaokrętowanej na nim 617. eskadry RAF i wyposażonej w F-35B eskadry lotnictwa US Marine Corps ma zostać wykonana w 2021 (Pierwsze lądowanie na HMS Prince of Wales, 2019-09-24, Apache na Queen Elizabeth , 2019-06-05).
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.